Koniec Pobjoy Mint, brytyjska mennica kończy działalność po 58 latach

0 55

Urzędnicy potwierdzili, że mennica Pobjoy zostanie zamknięta pod koniec 2023 roku. Prywatna mennica w Kingswood, Surrey w Anglii, około 20 mil od centrum Londynu, działa od 1965 roku i wybiła monety dla 42 krajów lub terytoriów.

Mennica wybiła monety obiegowe i okolicznościowe oraz wiele medali w czasie swojej działalności na rynku, która rozpoczęła się w 1965 roku od medali upamiętniających śmierć Winstona Churchilla.

Pierwsze monety obiegowe dla Wyspy Man wybiła w 1970 roku, a pierwszą monetę koronną w 1974 roku, co ciekawe, wyemitowaną w setną rocznicę urodzin Sir Winstona Churchilla, człowieka, którego medal zapoczątkował działalność mennicy dziewięć lat wcześniej.

Na przestrzeni lat Pobjoy Mint odnotowała kilka osiągnięć, w tym zastosowanie nowego stopu monet, virenium oraz tworzenie wielu pierwszych na świecie produktów, takich jak pierwsza tytanowa moneta dla Gibraltaru w 1999 roku.

Na uwagę zasługuje seria monet Isle of Man Cat i 50-pensowych monet bożonarodzeniowych, a także rozwój szlachetnej monety bulionowej Isle of Man.

W ostatnich latach firma koncentrowała się na monetach 50-pensowych i 2 funtach, dwóch obszarach cieszących się popularnością w Wielkiej Brytanii, jej kraju macierzystym, i dodała serię kruszców Pegasus po utracie prowizji za monety z Wyspy Man w 2017 roku.

Taya Pobjoy, dyrektor zarządzająca mennicą od 1998 roku, jest najdłużej pracującą kobietą na stanowisku szefa mennicy i jednym z najdłużej pracujących dyrektorów mennicy na całym świecie.

Taya Pobjoy:

„Moi koledzy zawsze śmiali się, że nie nauczyłam się mama i papa jako moich pierwszych słów, ale nauczyłam się awersu i rewersu jako moich pierwszych słów, więc dorastałam w tej branży”

Niepewność związana z pandemią COVID-19, a następnie śmierć królowej Elżbiety II i późniejszy proces załatwiania nowych monet z królem Karolem III, skłoniły ją do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę i zamknięciu mennicy, powiedziała Coin World Podcast, po 33 latach pracy w firmie.

Taya Pobjoy:

„Wiedziałam, że chcę przejść na emeryturę przed 60 rokiem życia i po prostu czułam, że teraz jest właściwy czas. Nie chodzi o wiek, do którego dochodzisz, ale o to, kiedy czujesz, że rzeczy w branży z pewnością się zmieniły i po prostu nie są już takie same”.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany