1675 USD za uncję – wszyscy patrzą na długoterminowe wsparcie na złocie

0 147

Wszyscy patrzą na długoterminowe wsparcie złota, ponieważ rynki widzą rosnące szanse, że Fed podniesie stopy procentowe o 1% w przyszłym tygodniu

Inflacja okazuje się być znacznie trwalsza niż początkowo oczekiwano, ponieważ spadające ceny energii nie przynoszą ulgi konsumentom, którzy nadal odnotowują gwałtowny wzrost kosztów mieszkania i żywności.

Trwające zagrożenie inflacyjne powoduje większą zmienność oczekiwań dotyczących stóp procentowych, ponieważ rynki widzą potencjał, by Rezerwa Federalna była coraz bardziej agresywna przez resztę roku. Bardziej agresywny bank centralny może znacząco wpłynąć na złoto, a ceny będą oscylować powyżej krytycznego długoterminowego poziomu wsparcia.

Oczekiwania dotyczące stóp procentowych wzrosły od wtorku po tym, jak rynki zostały zaskoczone wyższą niż oczekiwano inflacją konsumencką, która wzrosła do 8,3% w sierpniu.

Według CME FedWatch Tool, rynki wyceniają teraz ponad 30% szans, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o pełny 1%. W zeszłym tygodniu inwestorzy nadal debatowali, czy amerykański bank centralny podniesie stopę funduszy federalnych o 50 czy 75 punktów bazowych.

„Dane o inflacji pokazują, że Fed jest wyraźnie w tyle za krzywą, więc jest bardzo duża szansa, że ​​w przyszłym tygodniu Fed przesunie się o 1%, aby pokazać rynkom, że poważnie traktuje inflację” – powiedział Colin Cieszyński, główny strateg rynkowy w SIA.

„Dane pokazują, że inflacja to nie tylko wyższe ceny kilku towarów, ale stała się ona powszechna, co jest największą bolączką Fedu”.

Rosnące jastrzębie oczekiwania nie wróżą dobrze złotu. Cena metalu szlachetnego spadła o ponad 1%, aby ponownie przetestować wsparcie na poziomie 1700 USD za uncję po wyższych niż oczekiwano danych o CPI we wtorek. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto pozostają pod presją, ostatnio notowano po 1712,50 USD za uncję, co oznacza spadek o 0,28% w ciągu dnia.

Analitycy zauważają, że rosnące oczekiwania dotyczące stóp procentowych mogą sygnalizować dalsze osłabienie złota, ponieważ oscyluje ono powyżej krytycznego długoterminowego wsparcia.

„Byki muszą bronić 1686,30 USD w październikowych kontraktach terminowych na złoto, co jest najniższym okresem w okresie letnim. Spadek poniżej tego poziomu spowodowałby poważne szkody na wykresach i spowodowałby wstrzymanie kupna, aby obniżyć ceny” – powiedział Jim Wyckoff, starszy analityk techniczny w Kitco.com.

Cieszyński powiedział, że ogląda wsparcie między 1680 a 1675 USD. Dodał, że gdyby ten obszar wsparcia się załamał, nie byłoby zbyt wiele, aby powstrzymać ceny przed spadkiem do 1550 USD za uncję.

Wielu analityków zauważyło, że wybicie poniżej 1675 USD oznaczałoby koniec trzyletniej hossy na rynku złota.

Niestety, dla inwestorów w złoto obawy o stopy procentowe wykraczają daleko poza tylko jedną podwyżkę stóp. Lukman Otunuga, kierownik analizy rynku w FXTM, powiedział, że rynki praktycznie wyceniły podwyżkę o 75 punktów bazowych w listopadzie. Jednocześnie rynki widzą stopę końcową na poziomie 5% do marca.

„To tylko powiększy nieszczęście złota, ponieważ metal szlachetny straci swój blask w środowisku wysokich stóp procentowych. Mówiąc o technikach, 1700 USD pozostaje kluczowym poziomem zainteresowania ze ścieżką najmniejszego oporu skierowaną na południe”, powiedział.

Chociaż perspektywy złota są ponure, niektórzy analitycy twierdzą, że istnieją inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wsparcie cen. Wielu ekonomistów zwraca uwagę na rosnące ryzyko kryzysu zadłużenia państwowego wśród krajów rynków wschodzących, ponieważ dolar amerykański utrzymuje się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Jednocześnie niektórzy analitycy stwierdzili, że ruch o 1% może zostać zinterpretowany jako panika ze strony Rezerwy Federalnej, co byłoby pozytywne dla złota, ponieważ rynki mogłyby stracić wiarę w bank centralny.

Nicky Shiels, szef strategii ds. metali w MKS, powiedział, że złoto może utrzymać się do 1700 USD w obliczu rosnących stóp procentowych, ponieważ inwestorzy niechętnie rezygnują z ważnego, bezpiecznego aktywa. Dodała, że ​​istnieją obawy, że Fed będzie kontynuował podnoszenie stóp procentowych, dopóki coś w światowej gospodarce nie załamie się.

Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank, powiedział, że spodziewa się, że ceny złota utrzymają się na poziomie 1700 dolarów; jednak wiele zależy od Stanów Zjednoczonych, które utrzymują się blisko 20-letniego maksimum.

„Podwyżka o 1% w przyszłym tygodniu zbliżyłaby nas do przewagi gospodarczej, która może okazać się dodatnia w złocie” – powiedział.

„Dolar prawdopodobnie pozostanie mocny, a złoto słabe, dopóki coś nie załamie się na froncie gospodarczym. Do tego czasu złoto może walczyć, ale pozostaję bykiem, ponieważ uważam, że rynek myli się w swoich założeniach, że inflacja powróci do 3%”.

Andrew Hunter, starszy ekonomista USA w Capital Economics, powiedział w środowym raporcie, że nadal oczekuje, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych w przyszłym tygodniu.

„Nowe prognozy FOMC nadal prawdopodobnie sygnalizują, że zbliża się koniec cyklu zaostrzeń i nadal spodziewamy się gwałtownego spadku inflacji, który ostatecznie skłoni urzędników do cięcia stóp w drugiej połowie przyszłego roku” – powiedział.

Jednak Capital Economics nie jest optymistą w kwestii cen złota w tym roku, ponieważ spodziewa się, że wzrost stóp procentowych i silny dolar amerykański podniosą ceny do 1650 USD za uncję do końca roku.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany