Złoto – tego z pewnością nie wiedziałeś

1 136

Złoto jest z nami od wieków.

W całej historii ludzkości ludzie prowadzili wojny i podbijali inne państwa dla złota. Błyszczący metal był używany do produkcji monet, biżuterii i sztuki. Kiedyś był też podstawą naszego systemu monetarnego. Ale złoto to coś więcej, niż się wydaje.

Czy wiesz, że złoto przybyło na Ziemię z kosmosu i rośnie na drzewach? Jeśli nie, przyjrzyj się kilku ciekawym faktom na temat błyszczącego metalu. Niektóre z nich brzmią zbyt niewiarygodnie, by mogły być może prawdziwe, a o niektórych prawdopodobnie nie wiedziałeś.

1. Złoto pochodzi z kosmosu

Jest to dokładnie to, co myślisz, że jest. Złoto to kosmita. Prawie całe odkryte dziś złoto nie powstało na Ziemi. Zamiast tego pochodziło z meteorytów, które uderzyły w naszą planetę 200 milionów lat po jej uformowaniu.

2. Całe złoto, jakie kiedykolwiek wydobyto, zmieściłoby się w sześcianie o boku 68 stóp (1 stopa = 30,48cm)

Mówiąc inaczej, to mniej więcej wysokość 6-piętrowego budynku.

3. Złoto to 6 dziesięciomiliardowych części Słońca

Najwyraźniej wszystkie te piosenki i wiersze o złotym słońcu to nie tylko piękne poetyckie wyrażenie. Dokładne badanie widma Słońca ujawnia, że około 6 dziesięciomiliardowych (0,0000000006) mas Słońca składa się z atomów złota.

4. Złoto rośnie na drzewach

Pieniądze nie rosną na drzewach, ale złoto tak! Australijscy naukowcy odkryli, że liście eukaliptusa zawierają złoto. Korzenie eukaliptusa mogą sięgać na głębokość nawet 130 stóp pod ziemię w poszukiwaniu wody. Ponieważ złoża złota znajdują się w wodzie i pod ziemią, drzewo eukaliptusowe wchłania mikroskopijne cząsteczki złota, które następnie są przenoszone do liści w procesie fotosyntezy.

5. Średniowieczni Europejczycy myśleli, że picie roztopionego złota z pokruszonymi szmaragdami może wyleczyć dżumę.

Ta szmaragdowo-złota mikstura była jednym z wielu lekarstw stosowanych podczas niszczącej dżumy panującej w XIV-wiecznej Europie, która zabiła około 25 milionów ludzi.

6.Największa sztabka złota na świecie waży 250 kg

Została wykonany przez Mitsubishi Materials Corporation w 2005 roku. W oparciu o obecną cenę złota, ta sztabka złota jest warta ponad 14 milionów dolarów. Najzabawniejsze jest to, że sztabka z łatwością zmieściłaby się w zwykłym pudełku po butach. Jej wymiary to 45,46cm na 22,6cm na 17cm.

Można ją zobaczyć, a nawet dotknąć w Japan’s Toi Gold Museum https://www.toikinzan.com/en/

7. W oceanie znajduje się 20 milionów ton złota

Złoto można znaleźć w oceanie. Niestety, jest ono niezwykle trudne do wydobycia. Ocean jest głęboki, co oznacza, że złoża złota są zakopane kilka mil pod wodą. A kiedy dotrzesz do dna oceanu, odkryjesz, że złoża złota są również zamknięte w skałach i trzeba je wydobywać.

8. W pobliżu Ziemi znajduje się asteroida, która mieści 20 miliardów ton złota

Uważa się, że asteroida o nazwie Psyche 16 jest pełna złota i metali szlachetnych, a jej wartość to 10 000 biliardów dolarów. To znacznie więcej niż globalna gospodarka, która jest wyceniana na około 103 biliony dolarów.

Brzmi niesamowicie, prawda? Jednak nowe badania sugerują, że Psyche 16 może być w rzeczywistości mniej heavy metalem, a bardziej hard rockiem. Jakkolwiek by nie było, astronomowie mogą wkrótce lepiej zrozumieć tę tajemniczą asteroidę.

9. Pierwsze użycie złotej monety jako środka płatniczego miało miejsce w Lidii, w VI wieku p.n.e.

Podczas panowania Krezusa, monety te zostały wykonane z elektrum złota i srebra https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrum znalezionego w rzekach regionu. Złote monety przedstawiały lwa lub byka na jednej stronie i pieczęć na drugiej.

10. Przeciętne ciało dorosłego człowieka ważące 70 kg zawiera około 0,2 miligrama czystego złota

Jesteśmy złoci.

Ślady złota można znaleźć w ciele człowieka w kilku różnych miejscach. Należą do nich serce, mózg, krew i nasze stawy.

11. Jednouncjowa bryłka złota jest trudniejsza do znalezienia niż pięciokaratowy diament.

Samorodki złota to kawałki rodzimego złota odkryte w glebach i korytach strumieni. Samorodki to zazwyczaj 70 do 95 procent złota, a reszta to głównie srebro.

12. Szwajcaria ma największą ilość złota na mieszkańca na świecie

Szwajcarski Bank Narodowy posiada siódme co do wielkości rezerwy złota na świecie, w których znajduje się 1 040 ton złota.

Każdy Szwajcar posiada więc około 128 gramów tego metalu szlachetnego, nie licząc sztabek złota, biżuterii i innych przedmiotów osobistych wykonanych ze złota.

13. Około jedna piąta całego złota przechowywanego przez rządy państw świata znajduje się w Londynie.

Pod ulicami Londynu znajduje się ukryta kopalnia złota.

Zajmuje ona ponad 300 000 stóp kwadratowych pod City of London, dzielnicą finansową w sercu stolicy Wielkiej Brytanii. Pod ulicą Threadneedle Street znajduje się labirynt ośmiu skarbców Banku Anglii, z których każdy jest wypełniony sztabami złota o łącznej wartości około 200 miliardów dolarów…

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] ma niewielki przepływ. Tak więc oprócz skał, cennym źródłem złota jest również woda. W oceanach można znaleźć ślady złota i srebra w postaci rozpuszczonej – ale nie w stężeniu, […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany