Złoto osiągnęło rekordowy poziom, a wzrostom towarzyszy srebro

0 18

Złoto osiągnęło rekordowy poziom, a rosnące oczekiwania na złagodzenie polityki pieniężnej w USA i utrzymujące się ryzyko geopolityczne zwiększały aktywność funduszy napędzanych dynamiką, co mogło dalej napędzać cenę metalu.

Kilka czynników zapewniło dodatkowe wsparcie, w tym silny fizyczny popyt w Azji i zakupy banków centralnych, a także tradycyjny kruszec jako bezpieczna przystań. Banki centralne były nabywcami netto złota przez osiem kolejnych miesięcy.

Złoto spot wzrosło o 0,8% do 2 130,79 USD za uncję trojańską o godz. 15:40 GMT, po osiągnięciu rekordowego poziomu 2 141,59 USD.

Z punktu widzenia analizy technicznej, złoto może nadal rosnąć w kierunku 2.180 USD, czyli poziomu projekcji Fibonacciego.

Alexander Zumpfe, starszy handlowiec metalami szlachetnymi w Heraeus:

„Nadchodzące dni, zwłaszcza w obliczu krytycznych publikacji danych ekonomicznych i zeznań Jerome’a Powella, będą miały kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy złoto może utrzymać obecną trajektorię, czy też będziemy świadkami okresu konsolidacji”

Srebro spot również uczestniczyło w rajdzie od poniedziałku, przebijając główne poziomy techniczne. Ostatnio wzrosło o 0,2% do 23,94 USD za uncję, najwyższego poziomu od 28 grudnia.

Ole Hansen, szef strategii towarowej Saxo Bank

„Oznacza to, że złoto nie rośnie teraz samo i zwiększa szansę na bardziej trwały wzrost”

Z kolei platyna i pallad podążały w przeciwnym kierunku – spadając odpowiednio o 1,4% i 1,6%. Co ciekawe, stosunek złota do platyny osiągnął najwyższy poziom od marca 2020 r., kiedy to początek pandemii doprowadził go do rekordowego poziomu.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany