Złoto jest tanie, ponieważ podwyżki stóp Fed grożą recesją

0 34

Złoto jest tanie, ponieważ podwyżki stóp Fed grożą recesją – twierdzi analityk Degussa.

Rynek złota nadal walczy o wejście na wyższe poziomy powyżej 1800 USD za uncję. Na dzisiejszej sesji giełdowej notowane jest w okolicach 1821 $ za uncję.

Według głównego ekonomisty Degussa Thorstena Polleita ten metal szlachetny pozostaje tani, ponieważ inwestorzy nadal tracą przez ryzyko kursowe na rynku, według jednego z analityków rynku.

W swoim ostatnim komentarzu rynkowym Thorsten Polleit, powiedział, że zarówno złoto, jak i srebro są stosunkowo tanie, ponieważ inwestorzy ignorują rosnące ryzyko, że Rezerwa Federalna wpędzi amerykańską gospodarkę w recesję, podnosząc stopy procentowe.

Według CME FedWatch Tool rynki spodziewają się, że do końca roku stopy procentowe wyniosą co najmniej 3%. Rynki oczekują, że amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych na trzech kolejnych posiedzeniach dotyczących polityki pieniężnej.

„To nie brzmi dużo. Ale oczekiwanie, że Fed zakończy swoją niezwykle ekspansywną politykę, już wywołało coś w rodzaju osuwiska na rynkach finansowych” – powiedział w raporcie.

Jednym z powodów, dla których złoto i srebro odczuwały znaczną presję na sprzedaż w ciągu ostatnich czterech tygodni, jest to, że inwestorzy wierzą, że banki centralne mogą zaprojektować „miękkie lądowanie”, które osłabi gospodarkę na tyle, aby wolno rosła inflacja, ale nie na tyle, aby weszła w w recesję.

„Dopóki rynki finansowe będą wystarczająco przekonane, że banki centralne mogą osiągnąć akceptowalną równowagę między podnoszeniem stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji a zapobieganiem upadkowi systemu finansowego i gospodarczego, ceny złota i srebra mogą być na razie powstrzymane przed gwałtownym wzrostem, ” powiedział. „jednak ryzyko, że banki centralne nie odniosą sukcesu w swoich planach i spowodują poważny kryzys, jest realne i nie do pominięcia”.

Dodał jednak, że amerykański bank centralny kroczy bardzo wąską ścieżką, która umozliwiła powstanie ogromnego długu publicznego na całym świecie. Polleit zauważył, że globalny poziom zadłużenia stanowi 351% światowego PKB.

„Ryzyko, że coś może pójść nie tak, jest ogromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę rekordowe poziomy globalnego zadłużenia” – powiedział.

Nawet jeśli Rezerwa Federalna może uniknąć wepchnięcia gospodarki w recesję, Polleit powiedział, że nadal istnieje potencjał wzrostowy dla złota i srebra, gdy inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że inflacja będzie utrzymywała się na podwyższonym poziomie dłużej niż oczekiwano.

„Prawdopodobny scenariusz jest taki, że banki centralne podniosą stopy procentowe nieco bardziej, ale nie do punktu „rozbicia systemu w celu obniżenia inflacji”.

Sugeruje to, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie przez dłuższy czas, ale może nie wymknąć się spod kontroli. ” powiedział. „Rzeczywiste stopy procentowe, tj. nominalne stopy procentowe bez inflacji, najprawdopodobniej pozostaną ujemne przez najbliższe lata”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany