Po co i jak kupować sztabki złota

0 80

Kiedy gospodarka zaczyna podupadać, popyt na złoto często gwałtownie rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego, ze względu na to, że to bezpieczna inwestycja o wysokiej płynności. Można je dodać w dowolnym momencie do swojego portfela finansowego. Często decyzja zakupowa kończy się na sztabkach złota, ponieważ jest to ciekawa i godna rozważenia propozycja.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie potrzeba dużej sumy pieniędzy by inwestować w złoto. Nowi inwestorzy lub ci z mniejszym budżetem, mogą sięgać po mniejszego kalibru sztabki, np. takie które ważą 20 g lub mniej, na rynku dostępne są sztabki nawet takie o wadze 1, 2 czy 5 g. Sztabki są popularne nie bez powodu, są produkowane przez firmy mennicze na całym świecie i kupujący ma możliwość zakupu sztabki z własnego kraju lub zza granicy. Sztabki, określane jako kruszec, mogą przybierać dwie formy: odlewane i wybijane.

Sztabki odlewane tworzone są za pomocą specjalnych form, dostosowanych pod wagę i rozmiar sztabki, do form wlewa się płynne złoto i w efekcie powstaje sztabka. Każda odlewana sztabka jest nieregularna i chropowata. Bite sztabki złota są lśniące i czyste, bez nieregularności i cieszą się większą popularnością wśród inwestorów. Proces produkcji bitych sztabek jest dłuższy przez co są przeważnie droższe, najpierw są odlewane z naddatkiem, który jest przycinany, następnie są czyszczone, polerowane i suszone.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sztabek?

Na pewno trzeba zastanowić się na jaką wielkość sztabki chcemy się zdecydować, inwestorzy nieraz wolą kupić kilka mniejszych niż jedną dużą sztabkę. To na jaką sztabkę padnie nasza decyzja często zależy od budżetu, jednak należy brać pod uwagę, że będąc w posiadaniu mniejszych sztabek ich sprzedaż jest bardziej elastyczna i możemy lepiej zarządzać tym ile złota chcemy się pozbyć. Argumentem przemawiającym za mniejszymi sztabkami jest też fakt, że będą łatwiejsze do sprzedania, ponieważ więcej osób będzie skłonna na taki zakup.

Kolejną kwestią wartą rozeznania jest marka, a dokładniej mennica w jakiej wyprodukowana została sztabka. Kupno od renomowanego i zaufanego producenta jest istotne i wiąże się z łatwiejszą możliwością sprzedaży w przyszłości. Złoto od topowych mennic jest gwarancją wysokiej jakości, a jego sprzedaż jest łatwa w kraju jak i za granicą.

O jakości złota świadczy zazwyczaj stemplowanie sztabki przez rafinerię, waga oraz numer rejestracyjny. By mieć pewność, że sprzedawca złota, od którego kupuje się sztabki jest godny zaufania, warto zbadać daną markę. Należy zwrócić uwagę na certyfikaty, LBMA i Singapore Bullion Market Association są najbardziej cenionymi i pewnymi certyfikatami. Polecamy także pełny poradnik na temat tego jakie złote sztabki najlepiej kupować na blogu profesjonalistów.

Polityka odkupu to kolejny ważny element przy zakupie, daje ona pewność, że firma od której kupiłeś sztabki, będzie skłonna odkupić je od Ciebie. W FlyingAtom.Gold prowadzona jest polityka odkupu, która gwarantuje kupującemu późniejszy odkup, mimo że dostępni są inni dealerzy złota, warto mieć pewność, że oryginalny dealer jest dostępny, w wielu przypadkach to ułatwia i przyspiesza proces sprzedaży.

Można także zakupić złoto online, jest to bardzo wygodna forma zakupu, ponieważ można tego dokonać w dowolnym momencie. Zamiast szukać lokalnych sprzedawców można po prostu paroma kliknięciami stać się w posiadaniu złota. Tak jak w przypadku fizycznego zakupu, należy zapoznać się z funkcjonowaniem i historią strony i firmy. W FlyingAtom.Gold sztabki pochodzą prosto z najbardziej renomowanych mennic Europy takich jak C.Hafner oraz Münze Österreich, co zapewnia o ich jakości i bezpieczeństwie zakupu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany