Złoto będzie się pozytywnie wyróżniało w II połowie 2022 roku – Niemcy już robią wycieczki do Polski po złoto

0 125

Złoto będzie się pozytywnie wyróżniało w II połowie 2022 roku – Bloomberg Intelligence

Według Bloomberg Intelligence, po kolejnej 75-punktowej podwyżce ze strony Rezerwy Federalnej, złoto wydaje się mieć potencjał do pozytywnego wyróżniania w drugiej połowie roku, zwłaszcza w świetle niższych cen metali przemysłowych, które sygnalizują powrót sił deflacyjnych.

Po lipcowej decyzji Fed cena złota wzrosła o około 30 USD, a sierpniowe kontrakty terminowe na złoto Comex ostatnio wyniosły 1760,00 USD, co oznacza wzrost o koło 2 % w ciągu dnia. Dzieje się tak po tym, jak złoto utknęło w trybie konsolidacji po nagłym spadku do poziomu 1700 USD za uncję, z powodu silnego dolara.

„Podwyżka stóp procentowych o 75 pb na lipcowym posiedzeniu może umocnić podstawy do wydłużonej hossy na rynku złota i amerykańskich obligacji skarbowych. Miedź i złoto są w stagnacji pod koniec lipca, ale większe problemy widzimy z przemysłem metalowym” – powiedział Mike McGlone, starszy strateg ds. surowców Bloomberg Intelligence.

Bloomberg Intelligence postrzega złoto jako potencjalnie wyróżniające się aktywo w drugiej połowie roku po uzyskaniu stabilnych wyników w pierwszej połowie 2022 r. Od początku roku złoto spadło o 4,2%.

McGlone nie wyklucza powrotu sił deflacyjnych po agresywnych podwyżkach stóp przez Fed.

„Podwyżka stóp Fed w 2022 r. w tempie około trzykrotnym w stosunku do oczekiwanego na początku roku jest silnym przeciwieństwem dla większości aktywów, ale jesteśmy znacznie bliżej końca niż początku, a to ma zwykle znaczenie dla złota”. – powiedział.

W ciągu zaledwie 40 dni Fed podniósł stopy procentowe o 150 punktów bazowych. I to może wystarczyć, aby złoto znalazło dno i rozpoczęło kolejny rajd.

„Złoto i obligacje skarbowe o długim okresie … mogą być największymi beneficjentami, gdy zacieśniają się subsydia. Rosnące stopy zwykle zwiększają rentowność obligacji w krótkim okresie, ale od czasu podwyżki o 75 pb w dniu 15 czerwca rentowność długich obligacji spadła” – powiedział McGlone.

„Złoto zaczęło odrabiać straty z około 1200 dolarów za uncję mniej więcej w czasie, gdy rentowność obligacji osiągnęła szczyt cztery lata temu, i widzimy rosnące potencjalne paralele na poziomie około 1700 dolarów. Metal jest dyskontowany do większości średnich kroczących w trakcie wydłużonej trajektorii wzrostu”.

Sytuacji pomagają wypowiedzi prezesa Fed Jerome’a ​​Powella, że ​​amerykański bank centralny może wkrótce być gotowy do spowolnienia zacieśniania.

W środę Powell podkreślił, że polityka monetarna USA jest obecnie neutralna, co oznacza, że ​​Fed może wkrótce zacząć zwalniać tempo podwyżek stóp.

„Teraz, gdy jesteśmy neutralni, gdy proces trwa, w pewnym momencie będzie właściwe spowolnienie. I nie podjęliśmy decyzji, kiedy ten punkt jest, ale intuicyjnie ma to sens” – powiedział dziennikarzom.

Powell nie zgodził się również z twierdzeniem, że gospodarka USA znajduje się obecnie w recesji, pomimo spadku PKB drugi kwartał z rzędu.

„Nie sądzę, że Stany Zjednoczone są obecnie w recesji. Jest zbyt wiele obszarów gospodarki, które radzą sobie zbyt dobrze. Wskazałbym na bardzo silny rynek pracy. [To] prawda, że ​​wzrost spowalnia… [Ale ogólnie], dane o PKB [są] dość znacząco zrewidowane. Pierwsze raporty o PKB przyjmuje się z przymrużeniem oka” – powiedział Powell, odnosząc się do nadchodzącego czwartkowego pierwszego czytania raportu o PKB za II kwartał.

Niemcy anonimowo wykupują w Polsce złoto

Mennica Skarbowa, spółka notowana na polskiej giełdzie, obserwuje ostatnio znaczący wzrost zakupów złota przez obywateli Niemiec, którzy przyjeżdżają specjalnie w tym celu do Polski. Powodem są przepisy prawa i słaby złoty.

Niemcom sprzyja niski kurs złotego, ale ważniejsze są inne przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbowym. W Niemczech trzeba zgłaszać zakup złota przy transakcji powyżej 2000 Euro a w Polsce anonimowo można kupić złoto do kwoty 15 000 Euro.

 Najlepiej sprzedają się złote monety oraz średniej wielkości sztabki, które łatwo potem sprzedać na całym świecie, oczywiście również w Niemczech. Jak dodaje, globalnie firma nadal obserwuje wysoki popyt na produkty ze złota.

W naszym kraju zdecydowanie wzrosła popularność złota w ciągu 2-3 ostatnich lat. W tym roku zapewne także pobijemy krajowy rekord z ubiegłego roku czyli sprzedaż na poziomie 14 ton złota. Z drugiej zaś strony wysoka inflacja i wojna na Ukrainie nadal są czynnikami, które wpływają na wysoki poziom popytu na ten kruszec.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej jeśli kupujący pozostaje w strefie Schengen, można swobodnie przewozić złoto przez polską granicę bez dokonywania żadnych formalności. Nie ma także określonego maksimum, które można zakupić i przewieźć przez granicę.

Jeśli jednak złoto dewizowe jest przywożone spoaz strefy Schnegen lub zostanie wywiezione poza ten obszar, trzeba ten fakt wcześniej zgłosić odpowiednim organom, zazwyczaj organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany