Czy wzrośnie popyt na chińską biżuterię?

0 239

Od połowy czerwca ceny złota spadły o prawie 9%, napędzane przez podwyżki stóp procentowych przez kilka głównych banków centralnych w celu walki z rosnącą inflacją. Doprowadziło to do tego, że Chiny, drugi co do wielkości konsument złotej biżuterii na świecie, odnotowały odbicie w sprzedaży złotej biżuterii, ponieważ kraj ponownie otwiera się po wybuchu Covid-19.

Według raportu Światowej Rady Złota w 2021 r. Chiny wyprodukowały około 711 ton złotej biżuterii, a perspektywy sektora na 2022 r. wyglądają na dość stabilne. Shanghai Gold Exchange https://en.sge.com.cn/ odnotowała już 2,6% wzrost obrotów złotem w pierwszym kwartale tego roku.

Dlaczego obecnie rośnie sprzedaż złotej biżuterii w Chinach?

W Chinach złoto odgrywa więcej niż rolę finansową lub inwestycyjną i jest uważane za niezbędne w wielu kulturalnych i religijnych okazjach, takich jak śluby. W związku z tym wzrost sprzedaży złotej biżuterii jest obecnie napędzany głównie przez konsumentów, którzy mają plany matrymonialne w najbliższej przyszłości.

Wiele z nich to osoby, które planowały wziąć ślub w ciągu ostatnich kilku lat, ale musiały odsunąć tą uroczystość z powodu pandemii. Ponieważ obecnie niektóre części Chin otwierają się, konsumenci mogą wreszcie dokonywać zakupów złota w sklepach, co prowadzi do tego gwałtownego zapotrzebowania.

Odnotowuje się również wzrost liczby kupujących sztabki złota jako inwestycję, wykorzystując spadające ceny i uważnie obserwując stopy procentowe Rezerwy Federalnej USA. Wpływają także na to, wiadomości przekazywane z ust do ust. Ludzie chętniej inwestowali w sztabki złota, jeśli robili to również ich przyjaciele i koledzy.

Bardziej niż centra handlowe, niezależne punkty handlujące złotem odnotowały wzrost sprzedaży biżuterii, zwłaszcza przez lojalnych kupujących, ponieważ ludzie unikali zatłoczonych dzielnic handlowych z powodu COVID-19.

Na które firmy jubilerskie ma to wpływ?

Chow Tai Fook (1929), jedna z największych firm zajmujących się złotą biżuterią na świecie, odnotowała wzrost cen akcji o prawie 25% od połowy czerwca – firma zajmuje bardzo wysoką pozycję w rankingu 100 najlepszych globalnych firm luksusowych.

Chow Sang Sang to kolejna chińska firma jubilerska, która skorzystała z tego nagłego wzrostu sprzedaży, a akcje firmy wzrosły o ponad 3,5% od połowy czerwca. W Leysen Jewellery handel wzrósł o prawie 16% od końca kwietnia.

Pieces of gold jewellery scattered on a grey background

Jakie są perspektywy złota w 2022 roku?

W chwili pisania tego tekstu cena złotego kruszcu wynosiła około 1753 USD za uncję troy. Według śródrocznej prognozy Światowej Rady Złota, metale szlachetne prawdopodobnie napotkają problemy związane z rosnącymi stopami procentowymi, zwłaszcza że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych przeprowadza drugą z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych.

Światowa Rada Złota uważa również, że trwająca inflacja i zagrożenia geopolityczne wynikające z obecnego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego będą nadal zwiększać popyt na złoto jako bezpieczne aktywa również w nadchodzących miesiącach. Ryzyko globalnej recesji, spowodowane konsekwentnymi gwałtownymi podwyżkami stóp procentowych, prawdopodobnie również zwiększy atrakcyjność złota.

 
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany