Recesja na rynku nieruchomości obniży inflację

0 439

Prawdziwa recesja mieszkaniowa” obniży inflację; Spodziewaj się „powstania Feniksa” obligacji – Michael Gayed

Rynek mieszkaniowy wygląda niedźwiedzio. W czerwcu sprzedano prawie 60 000 domów, a sprzedaż nowych domów spadła do najniższego poziomu od kwietnia 2020 r.

Michael Gayed, menedżer portfela Toroso Investments, ostrzegał przed istotną korektą w budownictwie mieszkaniowym.

„To, czego rynki nie wyceniły, to prawdziwa recesja na rynku mieszkaniowym” – powiedział.

„Nieruchomości dopiero teraz zaczynają się przewracać”.

Gayed rozmawiał z Davidem Lin, producentem w Kitco News.

Akcje i obligacje

Mimo słabnącej sprzedaży domów, giełdy rosną. Indeks S&P 500 wzrósł w ciągu miesiąca o 7,5 procent, a NASDAQ o 11 procent w tym samym okresie.

Gayed argumentował, że pomimo ostatnich wzrostów giełdowych, akcje wciąż mają przed sobą złą stronę, która będzie korzystna dla amerykańskich obligacji skarbowych. Nazwał ten trend „wschodem Feniksa”.

„Gdybyś miał mieć kolejną falę niższą na akcjach, co moim zdaniem prawdopodobnie nadejdzie, obligacje skarbowe powrócą do sposobu, w jaki zachowywały się historycznie, jako „bezpieczna przystań” [aktywa] z wyłączeniem ryzyka” – powiedział.

„Możesz wtedy rzeczywiście zarabiać pieniądze, w tym klasycznym środowisku ryzyka.

Chociaż Gayed ostrzegał, że nie może perfekcyjnie przewidzieć rynków, mówił w kategoriach „prawdopodobieństw”. Zaznaczył, że media są oznaką ogólnych zmian na giełdzie.

„Historycznie, media, najnudniejszy sektor rynku akcji, mają tendencję do osiągania lepszych wyników przed wydarzeniami o wysokiej zmienności na szerszym rynku” – powiedział.

„Usługi energetyczne są najbardziej podobnym do obligacji sektorem na rynku akcji… W rzeczywistości, gdy dokonują krótkoterminowego wzrostu, zwykle poprzedzają poważne spadki w przypadku akcji”.

Nieruchomości

W Stanach Zjednoczonych stosunek ceny domu do mediany dochodu jest nieco powyżej 8, najwyższy w historii. Gayed powiedział, że „kwestia przystępności cenowej” spowoduje korektę na rynku nieruchomości, zwłaszcza że ceny energii i żywności rosną.

Wskaźnik cen żywności FAO spadł w ostatnich miesiącach, ale nadal pozostaje najwyższy w historii.

„Kiedy przeciętny człowiek, który nie jest na rynkach finansowych, zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego ceny żywności rosną znacznie szybciej niż kiedykolwiek przypuszczali, a rachunki za ogrzewanie domu, to przełamie popyt” – powiedział.

„Wymusza to wybór między kupnem domu i spłacaniem wysokiej spłaty kredytu hipotecznego lub zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Ta dynamika jest nadal bardzo ważna”.

Dodał, że ceny domów muszą spaść, aby stłumić inflację, w przeciwnym razie nastąpią „niepokoje społeczne” i „podwyższona inflacja”.

Powiedział jednak, że korekta cen mieszkań trochę potrwa, ponieważ „macie instytucje, które są na marginesie, posiadające te nieruchomości, które niekoniecznie będą sprzedawcami, a cenę zawsze ustala marginalny sprzedawca”.

Powyższa grafika obrazuje zależności jakie mają miejsce na rynku nieruchomości. Jest też ciekawym sposobem na zobaczenie co czeka rynek nieruchomości w poszczególnych fazach oddziaływań ogólnorynkowych.

Wydaje sie, że poważne perturbacje na rynku nieruchomości mają już swoje początki a szczyt calego procesu jest daleki i może być bardzo bolesny ale jednocześnie oczyszczający z wszelkich patologii, które niewątpliwie mają miejsce i przyczyniają się do korekty.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany