Wypadek górniczy w Peru i szwajcarska odpowiedzialność

0 145

Pożar, który doprowadził do śmierci 27 górników w peruwiańskiej kopalni wywołał pytania o rygor, który stoi za działaniami szwajcarskiego rządu w celu poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w łańcuchu dostaw złota.

6 maja w kopalni La Esperanza w peruwiańskiej dzielnicy Yanaquihia wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 27 górników, którym nie udało się uciec. Pożar był najbardziej śmiertelnym wypadkiem górniczym w kraju od 2000 roku.

Kopalnia była częścią szwajcarskiej Better Gold Initiative, ujawnia niemieckojęzyczna gazeta NZZamSonntag. W czerwcu 2020 r. inicjatywa ogłosiła, że partnerstwo z firmą wydobywczą Yanaquihua i szwajcarską rafinerią Metalor doprowadziło do stworzenia w pełni identyfikowalnego i odpowiedzialnego międzynarodowego łańcucha dostaw z regionu Arequipa w Peru na rynek szwajcarski.

Better Gold Initiative stara się teraz nadać sens tej tragedii. „Wypadek jest dla nas szokiem”, powiedział Thomas Hentschel, dyrektor Swiss Better Gold Initiative. Odwiedził on wcześniej kopalnię i powiedział, że „jest to jedna z naprawdę dobrych kopalni, jakie mamy w Peru”.

Christoph Wiedmer, jeden z dyrektoró organizacji pozarządowej Society for Threatened Peoples, twierdzi, że wypadek powinien skłonić do refleksji nad tym, czy standardy odpowiedzialnego wydobycia i systemy weryfikacji są wystarczająco rygorystyczne.

Christoph Wiedmer:

„Chociaż przyczyny nie zostały jeszcze ostatecznie wyjaśnione, z naszego punktu widzenia pojawia się pytanie, czy odpowiedzialność została w wystarczającym stopniu przyjęta w całym łańcuchu dostaw”
„Wiele wskazuje na to, że poprzednie środki należytej staranności były niewystarczające”.

Better Gold Initiative for Artisanal and Small-Scale Mining została uruchomiona w 2013 r. przez szwajcarskie stowarzyszenie Better Gold Association w celu zwiększenia produkcji odpowiedzialnie pozyskiwanego złota wydobywanego rzemieślniczo i na małą skalę, ze szczególnym uwzględnieniem Peru, Kolumbii i Boliwii. Kluczowym aspektem jest sformalizowanie górników i zapewnienie akredytacji jako odpowiedzialnych producentów. Firmy takie jak rafinerie i jubilerzy zobowiązują się do zakupu Swiss Better Gold po wyższej cenie. Inicjatywa otrzymała 18 milionów CHF finansowania federalnego do 2025 roku.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany