W środku miasta stała złota kostka za 12,2 mln CHF

0 141

W Zurychu na środku miasta leżało 186 kilogramów złota – można było je dotknąć

Miasto Zurych pod koniec września przyjęło cennych gości. Tyle złota w jednym miejscu, to nawet w Zurychu nietypowe. : „Castello Cube” stała na Rathausbrücke przez cały dzień w czwartek 22 września. W samym środku miasta. Do dotknięcia. 186 kilogramów czystego 24-karatowego złota. To największy złoty sześcian na świecie. Jego wartość materialna wynosi 12,2 mln franków, czyli mniej więcej tyle samo w euro. Jak podaje „Blick”, szacowana cena dzieła to nawet 70-80 mln CHF. Do tego czasu dzieło Niclasa Castello (44) pozostało ukryte w sekretnym miejscu w szwajcarskich górach.

Castello Cube jako część Biennale w Wenecji

Ze względów bezpieczeństwa artysta nie mógł powiedzieć nic bardziej konkretnego na temat miejsca pobytu. Jest zachwycony, że kostka jest wystawiana w Szwajcarii: „W końcu to tu jest jej miejsce narodzin i tu została wyprodukowana”. Przekształcenie 186 kilogramów czystego 24-karatowego złota w kształt sześcianu było wyzwaniem. Odlewnia dzwonów Rüetschi w Aarau była w stanie tego dokonać dzięki swojemu wieloletniemu know-how.

Sztuka nie na sprzedaż

Sześcian mierzy 50 na 50 na 50 cm, ściany mają grubość 6,3 mm. „Do tej pory nikt nie pracował z taką ilością złota w dziele sztuki” – mówi Castello. Ważne było, aby ściany pozostały stabilne, sześcian jest pusty od wewnątrz, w przeciwnym razie koszty materiału byłyby nieosiągalne. W sześcian zainwestowano ponad 4,5 tys. godzin pracy, wraz z obecną ceną złota daje to wartość materialną zaledwie 12,2 mln franków, szacowana cena jako dzieło sztuki to 70-80 mln franków. „Ale Kostka pozostaje niesprzedawalna” – mówi Castello. „Moim celem jest, aby był on oglądany na całym świecie”.

Niclas Castello stoi za genialnym dziełem sztuki.

W lutym złoty sześcian pojawił się najpierw w nowojorskim Central Parku, a następnie na Biennale w Wenecji. „To fascynujące, jak ludzie na nią reagują. Złoto ma silną symbolikę w naszej kulturze, od starożytnych Egipcjan po obrączki ślubne” – mówi Castello. Ponieważ złoto jest stosunkowo miękkie, ciężar własnyKostkiściągnie odciski z podłoża, na którym stoi. Artysta ma nadzieję, że Kostka wkrótce znajdzie się w muzeum. „Tam odwrócilibyśmy ją, aby można było zobaczyć ślady jej podróży po świecie”. Po Zurychu planowana jest kolejna kampania w Europie, po której sześcian wyruszy w światową trasę.

Złoto na świeżym powietrzu

Dzięki nowej koncepcji bezpieczeństwa wspieranej przez miasto Zurych, złoty sześcian można było podziwiać i dotykać na świeżym powietrzu. Każdy, kto chciał zobaczyć blask tak dużej ilości złota, miał ku temu okazję w czwartek od 6 rano do 8 wieczorem 22 września, artysta był również na miejscu: „Nigdy nie odrywam oczu od kostki”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany