W niemieckim klasztorze odkryto 500-letnie monety

0 188

Archeolodzy z Niemiec odkryli garść 500-letnich złotych monet zakopanych w ruinach średniowiecznego klasztoru.

Znany jako Himmelpforten, klasztor augustianów-pustelników został założony w 1253 roku i zamieszkiwali go mnisi do XVI wieku. Archeolodzy uważają, że cztery monety zostały „pośpiesznie ukryte” przez jednego z mnichów w 1525 r. podczas powstania, w którym rolnicy szturmowali klasztor w Wernigerode, mieście w środkowych Niemczech – podaje niemiecka gazeta Mitteldeutsche Zeitung.

Felix Biermann – archeolog i kierownik projektu:

„Złote monety miały dużą wartość, a mała fortuna została prawdopodobnie ukryta przez mnicha w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Nie skończyło się to dobrze, ponieważ monet nie wzięto z powrotem”.

Monety zostały sklasyfikowane jako guldeny – rodzaj waluty używanej w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Jedna z monet została wybita we Frankfurcie przed 1493 r., za panowania cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Fryderyka III. Inną monetę wybito w mieście Schwabach, niedaleko Norymbergi, między 1486, a 1495 rokiem. Dwie pozostałe monety wyprodukowano w Bonn przez archidiecezję kolońską około 1480 roku.

Oprócz monet, badacze odkryli szereg artefaktów, w tym mosiężne zapięcia książek z biblioteki klasztornej, ceramikę, kości zwierząt, ostrogę kawaleryjską i ołowiane pieczęcie, które były używane do stemplowania tkanin w handlu.

Wszystko, co pozostało z samego klasztoru, to fundamenty niektórych budynków, w tym głównej kaplicy i refektarza, w którym mnisi mogli spożywać posiłki.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany