Powrót banku centralnego Turcji do zakupów

0 90

Światowa Rada Złota poinformowała, że Turcja powraca do dodawania złota do swoich rezerw po trzymiesięcznej sprzedaży. Bank centralny Turcji zwiększył swoje rezerwy o 11 ton w czerwcu, powiedział starszy analityk WGC Krishan Gopaul.

Krishan Gopaul:

„Oficjalne rezerwy złota (bank centralny + skarb państwa) wzrosły o 11 ton w ciągu miesiąca, podnosząc całkowite oficjalne rezerwy złota do 440 ton”

Nastąpiło to po tym, jak Turcja sprzedała 159 ton w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co zmniejszyło oficjalne rezerwy złota kraju do 428 ton.

Szał sprzedaży był odpowiedzią na dynamikę lokalnego rynku – „bardzo silny popyt na złoto i tymczasowy częściowy zakaz importu kruszcu, a nie zmianę długoterminowej polityki dotyczącej złota” – zauważył WGC.

W lutym Turcja wprowadziła kroki mające na celu ograniczenie rosnącego importu złota w celu poprawy sytuacji deficytowej w kraju po tym, jak rosnący popyt na złoto spowodował skokowy wzrost importu złota, co mocno obciążyło deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji.

Krishan Gopaul:

„Od marca bank centralny sprzedał prawie 160 ton, co odpowiada skumulowanym zakupom w ciągu ostatnich 12 miesięcy”

Masowa sprzedaż złota przez Turcję wpłynęła nawet na dane banków centralnych, a globalne oficjalne rezerwy złota spadły w maju o 27 ton.

W ubiegłym roku, gdy globalne banki centralne zakupiły rekordową ilość 1 078 ton złota, Turcja była największym nabywcą złota. Jej oficjalne rezerwy złota wzrosły w ubiegłym roku o 148 ton do 542 ton, co oznacza najwyższy poziom w historii.

Turecki rynek krajowy odnotował gwałtowny wzrost popytu na złoto w ubiegłym roku, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją i dewaluacją lokalnej waluty. W pewnym momencie ubiegłego roku inflacja wynosiła ponad 85%.

Ludowy Bank Chin był największym nabywcą w czerwcu, dodając 21 ton do swoich rezerw. Był to ósmy miesiąc z rzędu, w którym Chiny kupowały złoto, łącznie 165 ton. Ostatni zakup zwiększył rezerwy tego kraju do 2 113 ton, powiedział Gopaul.

Polska również wyróżniała się w czerwcu, ponieważ jej bank centralny nabył w zeszłym miesiącu około 13 ton złota, zwiększając swoje całkowite rezerwy do około 276 ton, podał WGC.

Czeski Bank Narodowy kupił w czerwcu około trzech ton złota, co oznacza czwarty z rzędu miesiąc zakupów, a od początku roku zakupy wyniosły około ośmiu ton.

Bank Centralny Republiki Uzbekistanu również dodał osiem ton do swoich rezerw w czerwcu, co oznacza pierwszy miesięczny zakup od lutego, podał WGC.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany