USA rozpracowuje siatkę przemytu złota z krajów Ameryki Południowej

0 20

Stany Zjednoczone prowadzą dochodzenie w sprawie operacji przemytu złota, w którą zaangażowane są Kolumbia, Wenezuela i Gujana. Były Minister Zasobów Naturalnych, Raphael Trotman, ujawnił, że dochodzenie rozpoczęło się za poprzedniego panowania People’s Progressive Party Civic (PPPC).

W sobotnim oświadczeniu Trotman wspomniał, że lokalne dochodzenie prowadzone przez koalicję APNU+AFC zostało przerwane, gdy PPP wróciła do władzy w 2020 roku.

Raphael Trotman:

„Niedługo później Ministerstwo Prezydencji zarządziło i rozpoczęło własną operację wywiadowczą, mającą na celu ograniczenie przemytu złota i przestępczości transnarodowej. Mam pewne informacje, że ta operacja została zamknięta w ciągu 5 dni od objęcia urzędu przez nową administrację w sierpniu 2020 roku”

Zaznaczył, że obecne sankcje wynikają z odrębnego dochodzenia trwającego ponad dwa lata, poprzedzającego niedawne ogłoszenia przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA.

Ambasador USA Nicole Theriot poinformowała w piątek, że rząd USA nie udostępnił szczegółowych informacji na temat dochodzenia w sprawie Nazara „Shella” Mohamada, jego syna Azruddina i Stałego Sekretarza Mae Thomas, zgodnie z protokołem postępowania podobnym do tego w Stanach Zjednoczonych.

Nicole Theriot:

„Musimy trzymać te dochodzenia bardzo blisko, ponieważ mogą zostać skompromitowane przez kogokolwiek, dlatego nie udostępniamy wielu informacji, dopóki dochodzenie nie osiągnie określonego etapu. Żałuję, że ludzie czują się pozostawieni w niepewności, ale w Stanach Zjednoczonych byłoby dokładnie tak samo. Jeśli prowadzimy dochodzenie przeciwko komuś oskarżonemu o korupcję w USA, nie udostępniamy tych informacji, dopóki dochodzenie nie osiągnie etapu, w którym jest to możliwe”

Departament Skarbu USA zarzucił, że między 2019 a 2023 rokiem firma Mohamed’s Enterprise nie zadeklarowała ponad 10 tysięcy kilogramów złota przy imporcie i eksporcie oraz uniknęła zapłaty ponad 50 milionów dolarów podatków celnych na rzecz rządu Gujany.

Trotman powiedział, że wówczas amerykańscy agenci obawiali się głównie, że złoto wydobywane w Gujanie, Wenezueli i Kolumbii jest nielegalnie wysyłane z i przez Gujanę do USA. „Najbardziej niepokojące było przekonanie, że dochody ze sprzedaży tego złota finansują działania, które były bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa i interesów Stanów Zjednoczonych. To nie było tylko dochodzenie w sprawie korupcji” powiedział Trotman, który studiował Planowanie Obronne i Zarządzanie Zasobami w US National Defence University.

Ówczesny Minister Zasobów Naturalnych powiedział, że amerykańscy agenci poinformowali, że zostali upoważnieni do dzielenia się takimi informacjami z przedstawicielami ówczesnego rządu, ponieważ „w przeszłości istniały poważne obawy dotyczące zachowania poufności i kompromitowania wrażliwych dochodzeń przez urzędników rządu Gujany.”

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany