USA nakłada sankcje na firmy z Hongkongu i ZEA za Handel Rosyjskim złotem

0 23

USA wprowadziły w środę sankcje na kilka firm z Hongkongu, w tym VPower Finance Security, za pomoc w handlu złotem produkowanym przez już sankcjonowaną rosyjską firmę, poinformował Departament Skarbu USA.

W najnowszej liście sankcji, Waszyngton dążył do zwiększenia presji na Moskwę z powodu jej wojny z Ukrainą i ograniczenia dostępu Rosji do wsparcia z krajów trzecich. Departament Skarbu stwierdził, że zagraniczne firmy pomagające rosyjskiej gospodarce wojennej teraz „ponoszą większe ryzyko sankcji”.

Na środowej liście znalazła się transnarodowa sieć „pralni złota dla wyznaczonego rosyjskiego producenta złota”, podano w oświadczeniu.

Producentem tym był Polyus, największa firma górnicza złota w Rosji i czwarty na świecie. Waszyngton nałożył sankcje na Polyus w 2023 roku.

Zgodnie z oświadczeniem, pracownik Polyus i jego wspólnik z Hongkongu uczestniczyli w schemacie, w którym płatności ze sprzedaży złota pochodzenia rosyjskiego były konwertowane na walutę fiducjarną i kryptowaluty za pośrednictwem licznych firm z ZEA i Hongkongu.

Schemat, jak podano, wykorzystywał firmy z Hongkongu, takie jak Holden International Trading Limited i Taube Precious HK Limited do kierowania płatności oraz firmę z ZEA – Red Coast Metals Trading DMCC, do ukrywania płatności ze sprzedaży złota pochodzenia rosyjskiego.

Dodatkowo, w schemacie brała udział firma z Hongkongu, VPower Finance Security Hong Kong Limited, do transportu złota pochodzenia rosyjskiego, dodano.

Polyus odmówił komentarza. VPower nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz. Nie udało się skontaktować z Holden, Taube i Red Coast.

Stowarzyszenie branżowe, London Bullion Market Association (LBMA), poinformowało w oświadczeniu, że natychmiast wycofało członkostwo LBMA dla VPower Finance Security.

Rosja jest drugim największym producentem złota na świecie, zaraz po Chinach. W 2023 roku wyprodukowała 321,8 ton metrycznych, co stanowiło 8,8% światowej produkcji z kopalń, według konsultantów z Metals Focus.

Moskwa przestała ujawniać szczegółowe dane eksportowe i importowe krótko po inwazji w pełnym wymiarze na Ukrainę w 2022 roku, ale część jej dostaw jest nadal widoczna poprzez dane z krajów kupujących rosyjskie produkty.

Według dostawcy danych Trade Data Monitor (TDM), Hongkong był największym importerem złota z Rosji na 2023 rok. Dane nie śledzą importu złota z Rosji do ZEA.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany