Chiński bank centralny po 18 miesiącach przerwał zakupy złota

0 20

Chiński bank centralny wstrzymał zakupy złota do swoich rezerw w maju, kiedy ceny złota spot osiągnęły rekordowy poziom, po 18 miesiącach nieprzerwanych zakupów, jak pokazują oficjalne dane opublikowane w piątek.

Po ogłoszeniu tych danych ceny złota spot spadły, tracąc 1,4% do poziomu 2 342 USD za uncję. Popyt na bezpieczne przystanie, napędzany niepewnością geopolityczną i gospodarczą, przyczynił się do wzrostu cen złota od marca do maja, osiągając rekordowy poziom 2 449,89 USD za uncję 20 maja.

Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank:

„Chiny nie skończyły jeszcze kupować złota, ale przerwa pokazuje, że są tylko ludźmi, którzy wahają się przed płaceniem rekordowych cen”

Według danych, Chiny posiadały 72,80 miliona uncji trojańskich złota na koniec maja, bez zmian w porównaniu z końcem kwietnia. Wartość chińskich rezerw złota wzrosła do 170,96 miliarda USD na koniec maja z 167,96 miliarda USD na koniec kwietnia. Ludowy Bank Chin (PBOC) nie odpowiedział od razu na prośbę Reutersa o komentarz.

Ole Hansen:

„Ogólnie rzecz biorąc, złoto nadal się konsoliduje i ta wiadomość prawdopodobnie przedłuży ten etap, ale długoterminowa bycza perspektywa nie uległa zmianie”

Popyt globalnych banków centralnych na złoto utrzymywał się na wysokim poziomie przez dwa lata, wspierając ceny. PBOC był największym oficjalnym nabywcą złota w 2023 roku, z zakupami netto wynoszącymi 7,23 miliona uncji, co stanowi najwięcej w jednym roku od co najmniej 1977 roku, według danych Światowej Rady Złota.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany