Niektóre banki centralne zarabiają na sprzedaży złota w obecnym boomie

0 17

Podczas gdy wiele banków centralnych gromadzi obecnie złoto, niektóre sprzedały je w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aby zarobić na obecnych niebotycznie wysokich cenach.

W pierwszym kwartale tego roku Bank Centralny Uzbekistanu był największym sprzedawcą netto złota, pozbywając się 10,9 ton metalu szlachetnego w marcu i 11,8 ton w lutym. Tymczasem Tajlandia – która od lat gromadziła złoto – sprzedała w marcu 9,6 tony, zgodnie z danymi WGC.

Wysoka sprzedaż Uzbekistanu w pierwszym kwartale była następstwem jego zeszłorocznej passy, kiedy to był drugim co do wielkości sprzedawcą złota po sąsiednim Kazachstanie, który sprzedawał złoto w celu zrównoważenia swoich rezerw.

Uzbekistan również powiedział w zeszłym roku, że przywraca równowagę swoich rezerw poprzez zmniejszenie udziału złota. W 2022 r. Uzbekistan kupił dużo złota jako bezpiecznego aktywa w związku z pandemią COVID-19. Według danych WGC, w marcu tego roku zapasy złota w Uzbekistanie stanowiły prawie trzy czwarte jego rezerw.

Uzbekistan ma naturalną przewagę jako sprzedawca, ponieważ jest również dużym producentem złota.

WGC:

„wahania między kupnem a sprzedażą, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, nie są całkowicie zaskakujące”

W 2022 r. Uzbekistan wyprodukował 110,8 ton złota, co czyni go 10. największym producentem złota na świecie, według WGC. Według krajowych mediów Kun.uz, w ubiegłym roku ten środkowoazjatycki kraj wyeksportował złoto o wartości 8,2 miliarda dolarów.

To bonus dla gospodarki Uzbekistanu, która w ubiegłym roku odnotowała rekordowy deficyt handlowy w wysokości 13,7 mld USD. Lokalna waluta kraju, uzbecki som, również znajduje się pod presją i od wielu lat notuje przedłużający się spadek. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy som spadł o 10% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev nakazał zwiększenie produkcji złota o 50% do 2030 roku. Jak donosi AFP, gorączka złota tworzy miejsca pracy w kraju. Kraj zalegalizował prywatne kopanie złota w 2019 r., a każde znalezione złoto musi być sprzedawane za pośrednictwem banku centralnego.

Uzbekistan wyeksportował złoto o wartości 2,66 mld USD w pierwszym kwartale tego roku, co stanowiło około 40% całkowitego eksportu kraju, według Kun.uz, powołując się na oficjalne dane.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany