Szacunkowe chińskie rezerwy złota przekraczają 5000 ton
Szacunki dotyczące oficjalnych rezerw złota Chin na koniec czerwca 2023 roku osiągnęły poziom 5029 ton – podaje analityk Jan Nieuwenhuijs.
Wzrost rezerw złota PBoC nie może być mierzony poprzez śledzenie ilości złota wydobywanego lub importowanego netto w Chinach, ponieważ jest ono praktycznie w całości sprzedawane przez Szanghajską Giełdę Złota do sektora prywatnego. PBoC nabywa złoto za granicą za dolary amerykańskie i wysyła metal do Pekinu bez pozostawiania śladów w raportach celnych. Jest tylko jeden sposób, aby dowiedzieć się, ile kupuje chiński bank centralny: za pośrednictwem osób pozostających w bliskim kontakcie z bankami i rafineriami, które współpracują z PBoC.
Punktem wyjścia analizy Jana Nieuwenhuijsa jest 2015 rok, w którym jego informatorzy z sektora złotniczego podzielili się z nim, że PBoC posiadał wówczas około 3300 ton.
Co kwartał Światowa Rada Złota (WGC) publikuje pojedynczą sumę obrazującą szacunkową ilość złota zakupionego przez wszystkie banki centralne i międzynarodowe instytucje finansowe łącznie. Szacunki te, oparte na danych publicznych i informacjach branżowych, obejmują zgłoszone i niezgłoszone zakupy. Kwartalne szacunki WGC są zwykle wyższe niż to, co banki centralne zgłaszają jako zakupione, a wszelkie różnice odzwierciedlają niezgłoszone zakupy. Nieuwenhuijs przyjął, że osiemdziesiąt procent tych niezgłoszonych zakupów odnosi się do ukrytych zakupów PBoC.
Za przykład może posłużyć III kwartał 2022 roku. WGC ujawniło, że banki centralne kupiły w tym okresie około 459 ton złota. Zgłoszone zakupy przez wszystkie banki centralne wyniosły 109 ton. Osiemdziesiąt procent z 350 ton różnicy to 280 ton, czyli tyle, ile potajemnie pozyskał PBoC (w trzecim kwartale 2022 r. zgłoszone przez PBoC zmiany oficjalnych rezerw złota wyniosły zero). W grudniu 2022 r. Financial Times napisał o tajnych zakupach chińskiego banku centralnego w 3. kwartale 2022 r:
Mark Bristow, dyrektor generalny Barrick Gold, drugiego co do wielkości wydobywcy złota na świecie, powiedział, że Chiny kupiły tony złota w okolicach 200 ton, opierając się na rozmowach z wieloma źródłami.
Szacunki Bristowa na poziomie „mocnych 200 ton” pokrywają się z szacunkami Niuewenhuijsa na poziomie 280 ton, potwierdzając jego podejście.
PBoC poinformował, że kupił 103 tony w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r., podczas gdy niezgłoszone zakupy stanowiły 250 ton, co daje łącznie 353 tony netto. Chociaż zakupy PBoC w pierwszej połowie 2023 r. spadły o 34% w porównaniu z drugą połową 2023 r., popyt był nadal silny i prawdopodobnie był siłą napędową ceny złota w tym okresie. Oczekuje się, że podwyższone zakupy banków centralnych utrzymają się, wspierając długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota i stymulując popyt prywatny.
Idąc tym tropem, Niuewenhuijs przypuszcza według swoich szacunków, że chiński bank centralny posiada obecnie łącznie 5 029 ton metrycznych złota, czyli prawie 3 000 ton więcej niż podawana wartość 2 113 ton. Według takich danych Chiny byłyby drugim co do wielkości krajem posiadającym oficjalne rezerwy złota po Stanach Zjednoczonych.
Może Cię zainteresować: