Rozpiętość cen pomiędzy złotem a platyną osiągnęła najwyższy poziom w historii

0 29

Najnowsze szacunki Światowej Rady ds. Inwestycji Platyny wskazują, że platyna może mieć kluczowe znaczenie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Metal ten jest jednak pomijany ze względu na popularność wśród traderów i inwestorów złota i srebra, czy słusznie?

Zgodnie z najnowszymi szacunkami Światowej Rady Inwestycji Platynowych, rynek platyny stoi w obliczu rekordowego deficytu w wysokości miliona uncji w tym roku. Popyt przemysłowy nadal rośnie w warunkach stagnacji podaży. W raporcie zauważono, że całkowity popyt na platynę w drugim kwartale roku wzrósł o 27% w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku. W tym samym czasie popyt w branży motoryzacyjnej wzrósł o 19% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Sektor motoryzacyjny stanowi około 80% globalnego popytu na metal szlachetny. Platyna jest kluczowym elementem katalizatorów, które są wykorzystywane do redukcji szkodliwych emisji w silnikach wysokoprężnych i benzynowych.

Podczas gdy sektor motoryzacyjny pozostanie źródłem solidnego popytu na platynę, rozwijająca się gospodarka wodorowa będzie pogłębiać deficyt podaży. W ubiegłym tygodniu Kitco News zwróciło uwagę na raport Bank of America, który przewidywał, że gospodarka Green Hydrogen może zużywać 2,4 miliona uncji platyny rocznie do 2030 roku.

Jednak ceny platyny nadal walczą pomimo rosnącej fundamentalnej nierównowagi między podażą a popytem. Ceny platyny w weekend osiągnęły trzytygodniowe minimum – spadły poniżej 900 USD za uncję. Mniej więcej dekadę temu ceny złota, które wcześniej były notowane z dyskontem w stosunku do platyny, zaczęły rosnąć. Różnica cen złota i platyny jest obecnie największa w historii.

analitycy rynku towarowego w Commerzbank:

„Nie widzimy uzasadnienia dla obecnej słabości ceny platyny, biorąc pod uwagę rekordowo wysoki deficyt podaży i przewidujemy znaczące odbicie ceny do 1100 USD za uncję trojańską do końca roku”

Platyna mimo wszystko nadal może nadal zmagać się z trudnościami, ponieważ większość inwestorów ignoruje szerszy sektor metali szlachetnych, zaczyna przyciągać uwagę analityków, którzy dostrzegają potencjalną wartość tego metalu szlachetnego.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany