Srebro pomaga zadbać o uczciwość wyborów
„Atrament wyborczy” jest używany do zaznaczania „palców wyborców” w wielu krajach, m.in.
Indiach, Afganistanie i Peru, jako sposób na ograniczenie oszustw wyborczych. Bez
srebra, ten zasadniczo niezawodny system nie byłby możliwy w
ponad 30 krajów, które obecnie używają atramentu wyborczego lub robiły to w przeszłości.
Kluczem do sukcesu tego atramentu w identyfikacji wyborców, którzy już oddali swój głos
jest uniemożliwienie natychmiastowego zmycia tuszu, a zamiast tego powolne jego ścieranie się po
dwóch do czterech dni. Może on jednak przetrwać kilka tygodni, jeśli zostanie nałożony na paznokieć lub naskórek.
Tę nieusuwalną cechę uzyskuje się poprzez dodanie do tuszu azotanu srebra i pod wpływem światła słonecznego, tusz w końcu staje się brązowy, ponieważ przenika przez wierzchnią warstwę skóry. Nie jest on szkodliwy i nie można go od razu zmyć. „Odcisk palca wyborcy” znika dopiero wtedy, gdy nowa
skóra wypiera martwą warstwę skóry.
Proste reakcje chemiczne sprawiają, że system ten jest możliwy. 20 procentowy roztwór azotanu srebra jest dodawany do atramentu, który jest zwykle koloru fioletowego lub niebieskiego.
Po umieszczeniu na skórze, azotan srebra reaguje z solą zawartą w pocie i tworzy chlorek srebra. Pod wpływem światła słonecznego, promienie ultrafioletowe zmieniają chlorek srebra w metaliczne srebro, które jest wchłaniane przez skórę i następnie kolor zmienia się na brązowy.
Azotan srebra, zwany inaczej kamieniem piekielnym albo lapisem, jest nieorganiczną solą kwasu azotowego i srebra, która znajduje powszechne zastosowanie m.in. w farmaceutyce, medycynie, stomatologii, a także chemii analitycznej, fotografii. Azotan srebra występuje pod postacią przezroczystych kryształów lub białego proszku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz posiada właściwości utleniające. Działa żrąco na skórę i pozostawia na niej trudne do zmycia, czarne plamy, co stało się przyczyną nadania mu nazwy kamienia piekielnego.