Złoto jest „ważnym zasobem strategicznym” w przestrzeni kosmicznej

0 245

Złoto w kosmosie

Złoto jest „ważnym zasobem strategicznym” w przestrzeni kosmicznej, twierdzi NASA.
Wiele satelitów nosi pokryte złotem arkusze mylarowe, aby chronić je przed ciepłem słonecznym. Cienka warstwa złota na wizjerze hełmu astronauty odbija promieniowanie słoneczne. A mikroelektronika satelitarna, która wysyła dane na całym świecie, opiera się na złotych komponentach, aby zapewnić niezawodną, odporną na korozję i wolną od zakłóceń wydajność, potwierdza NASA.

Złota okazja na Księżycu

Księżyc nie jest wcale takim pustkowiem.
Misja NASA z 2009 roku, w której rakieta uderzyła w Księżyc, a drugi statek kosmiczny zbadał wybuch, ujawniła, że powierzchnia Księżyca zawiera szereg związków, w tym złoto, srebro i rtęć.
Począwszy od 2020 roku, firma zajmująca się eksploracją kosmosu o nazwie Moon Express planuje regularne loty na Księżyc w poszukiwaniu złota i innych rzadkich materiałów wartych biliony dolarów, jak podaje gazeta The Sun.

Złoto znajduje się nad skorupą ziemską, ale także pod nią. Do tej pory odkryto około 244 000 ton metrycznych złota, donosi U.S. Geological Survey. Może być więcej złota do wydobycia, ale nikt nie może być pewien, ile złota pozostało i jak trudno będzie je wykopać. Ilość złota znalezionego przez górników spadła o 85 procent w ciągu ostatniej dekady, zauważa Bloomberg Market.
Jeśli chodzi o ilość złota, które pozostaje w ziemi, U.S. Geological Survey szacuje, że do wydobycia pozostało około 57 000 ton. Kiedy porównamy to z ilością złota, które zostało już wydobyte i to, co zostało, to powstanie sześcian, który ma około 6 metrów z każdej strony. Sześcian tej wielkości byłby mniej więcej tak wysoki jak dorosła żyrafa.
Nic dziwnego, że trwają prace nad wydobyciem złota z asteroidy Psyche i Księżyca!
Ze wszystkich minerałów, które są wydobywane, żaden nie jest bardziej użyteczny niż złoto, mówi Geology.com. To dlatego, że złoto przewodzi prąd, nie matowieje, może być łączone z innymi metalami, może być łatwo topione i kształtowane oraz ma wspaniały połysk.
Poza biznesem jubilerskim, złoto jest używane w elektronice, stomatologii, medycynie, przemyśle lotniczym i szklarskim, według Geology.com. I oczywiście, jest on używany do tworzenia złotych monet i sztabek, które zachowują swój urok i atrakcyjność rynkową przez dziesięciolecia, jeśli nie stulecia. Historycznie, złoto było i jest długoterminowym narzędziem do przechowywania bogactwa – ziemskiego źródła bogactwa, które jest nie z tego świata.

Złoto przenika nasze życie. Pierwiastek ten znajduje się w każdej komórce i komputerze. Powlekamy nim okulary przeciwsłoneczne i wizjery astronautów. Złota nić wykorzystywana jest w elektronice i w odzieży. Złotem narody spłacają swoje długi. Wykonujemy z niego cenne przedmioty, od biżuterii po artefakty religijne. Wkładamy złoto w nasze zęby, a nawet robimy z niego toalety. Lekarze wstrzykują pacjentom złoto, aby złagodzić reumatoidalne zapalenie stawów. Można nawet jeść czekoladę pokrytą złotem.

Carl Sagan powiedział, że „jesteśmy stworzeni z materii gwiazd. Tak samo jest z otaczającym nas światem. Gdy następnym razem spojrzysz na złoty pierścionek na swoim palcu lub poczujesz złoty łańcuszek na swojej szyi, pamiętaj, że są one rzeczywiście darem od gwiazd”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany