Siatka przemytu złota w we Włoszech, Niemczech i Szwajcarii

0 84

Przy wsparciu Eurojustu i Europolu, władze we Włoszech, Niemczech i Szwajcarii podjęły działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej (OCG) zaangażowanej w przemyt złota i innych cennych towarów, a także pranie pieniędzy.

Podczas wspólnej akcji aresztowano 10 podejrzanych. W operację zaangażowanych było ponad 150 funkcjonariuszy policji. Eurojust pomógł władzom w utworzeniu wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego (JIT) w tej sprawie.

Dochodzenie zostało wszczęte przez włoskie władze w 2019 roku. Podejrzani rzekomo kupowali złoto i inne cenne towary na czarnym rynku, podrabiali dokumenty dotyczące tych przedmiotów i wykorzystywali kurierów do wysyłania ich do Turcji. Śledczy znaleźli pomieszczenie w Zurychu w Szwajcarii, przekształcone w nielegalną odlewnię, w której topiono złoto, aby ukryć jego nielegalne pochodzenie.

Europol wspierał dochodzenie, dostarczając dane wywiadowcze i ułatwiając wielokrotne kontrole krzyżowe i sprawozdania porównawcze oraz organizując spotkania operacyjne.

Wspólna operacja była wspierana przez finansowany przez UE projekt ISF4 @ON, kierowaną przez Włochy inicjatywę mającą na celu zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych o charakterze mafijnym działających w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany