Azja odpowiada za prawie 60% światowego popytu na złoto

0 53

W ciągu ostatnich 30 lat azjatycki popyt na złoto wzrósł z 45% do prawie 60% światowego popytu, głównie za sprawą Chin i Indii, które obecnie odpowiadają za prawie 50% światowego popytu na złoto.

Kiedy 30 lat temu Światowa Rada Złota opublikowała swój pierwszy raport dotyczący trendów popytu na złoto, azjatycki popyt stanowił 45% światowego popytu. Obecnie udział Azji w globalnym popycie na złoto zbliża się do 60%.

Chiny i Indie napędzają tę migrację złota na wschód. Światowa Rada Złota opisuje te dwa kraje jako „super konsumentów” złota. Trzydzieści lat temu Chiny i Indie odpowiadały za około 20% rocznego popytu konsumpcyjnego na złoto. Dziś te dwa kraje odpowiadają za niemal 50% popytu na złoto.

Indyjska rewolucja złota rozpoczęła się na początku i w połowie lat 90-tych, kiedy to zmiany w polityce rządu uwolniły rynek. W 1992 r. popyt na złoto w Indiach wynosił 340 ton. W 2022 r. wartość ta wzrosła ponad dwukrotnie do 742 ton.

Indie są obecnie drugim co do wielkości krajem konsumującym złoto na świecie, zaraz za Chinami.

Roczna konsumpcja złota w Chinach wzrosła pięciokrotnie z nieco ponad 375 ton na początku lat 90. do rekordowego poziomu 1347 ton w 2013 roku. Od tego czasu Chiny są największym na świecie konsumentem złota.

Turcja, Tajlandia i Arabia Saudyjska również odnotowały w ostatnich latach zwiększony import złota.

Widzimy również przesunięcie złota na wschód w zakupach złota przez banki centralne . Wszyscy najwięksi nabywcy w ostatnich latach byli na Wschodzie. Kraje stale zwiększające rezerwy złota to Chiny, Indie, Turcja i Singapur.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany