Sbierbank sprzedał 89 ton srebra i 7 ton złota w 2022 r.
Największy rosyjski pożyczkodawca Sbierbank sprzedał 100 ton metali szlachetnych, z czego 89 ton stanowiło srebro.
Klienci Sberbanku otworzyli 300 000 nowych nieprzydzielonych kont metalowych od stycznia do września, podał Interfax, powołując się na oświadczenie banku z tego tygodnia.
A łączna ilość sprzedanych metali szlachetnych wyniosła około 100 ton. Według banku blisko siedem ton to złoto, 89 ton to srebro, a po jednej tonie platyna i pallad.
Na złoto Rosjanie wydali w Sbierbanku około 550 milionów dolarów.
Niealokowane rachunki z metali szlachetnych oznaczają, że bank pozostaje właścicielem zakupionego kruszcu szlachetnego, a rachunki klientów są tylko zasilane. Sberbank opracował opcję nieprzydzielonych kont z metali szlachetnych, aby przyspieszyć proces otwierania konta i sprzedaży metali szlachetnych.
W marcu Rosjanie zaczęli kupować złoto, gdy rubel załamał się po inwazji tego kraju na Ukrainę.
Główne lokalne banki poinformowały o wzroście popytu na złoto, gdy Rosjanie pospiesznie zainwestowali w złoto i monety, aby chronić swoje oszczędności. Krajowy bank centralny musiał nawet tymczasowo wstrzymać krajowe zakupy złota od lokalnych banków, aby pozostawić zapasy zwykłym konsumentom.
W tym samym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o zniesieniu 20% podatku VAT od zakupu metali. Ten ruch miał na celu zachęcenie do kupowania metali szlachetnych zamiast walut obcych, takich jak dolar amerykański i euro w czasie, gdy rosyjski rubel gwałtownie spadał.
Zwyżka cen złota zostanie wznowiona po zbudowaniu fundacji zbliżonej do 1999 r., obserwuj dysproporcję USD w stosunku do EUR, mówi Bloomberg Intelligence
Złoto buduje fundament podobny do tego ustanowionego w 1999 r., a gdy ta baza cenowa zostanie ustalona, rajd złota zostanie wznowiony, według Bloomberg Intelligence.
Najniższa cena ustalona w 1999 r. na poziomie około 250 USD była tak solidna, że złoto już nigdy nie powróciło poniżej niej. A starszy strateg towarowy Bloomberg Intelligence, Mike McGlone, widzi podobny trend rozwijający się w 2022 r. McGlone wskazał na złoto w dolarach amerykańskich w porównaniu ze złotem w euro i jenie japońskim jako coś, na co warto zwrócić uwagę.
„Różnica w złocie denominowanym w dolarach w stosunku do złota w euro zbliża się do poziomów, które utworzyły trwałą podstawę dla ceny metali w 1999 roku. Spadek o około 10% w 2022 do 28 września, złoto dolarowe w porównaniu z odpowiednimi wzrostami o 5% i 10 % dla euro i jena” – powiedział McGlone. „Agresywne zaostrzanie polityki przez Fed w celu przeciwdziałania inflacji i podwyższonym cenom aktywów – co utrzymuje dolara, gdy reszta świata próbuje nadrobić zaległości – odzwierciedla trendy sprzed dwóch dekad. to zaczęło się od tej bazy.”
Światowy PKB dramatycznie spada po tym, jak banki centralne zsynchronizowały podwyżki stóp w globalnej walce z inflacją.
„Wzrost złota w ujęciu innym niż dolar pokazuje rodzaj stresu, który może zakłócić trajektorię podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną” – zauważył McGlone w swoich październikowych prognozach dotyczących metali.
„Względne dyskonto w rozpiętości dolara w stosunku do euro w złocie pokazuje niepokój walutowy i sugeruje potencjalny katalizator dna złota – złagodzenie oczekiwań podwyżek stóp procentowych Fed.”
A gdy tylko pojawi się oznaka, że Fed jest gotowy do złagodzenia, będzie to idealny czas, aby złoto wróciło do trybu zwyżkowego.
„Agresywne zaostrzanie polityki przez Rezerwę Federalną jest głównym przeszkodą dla ceny złota w 2022 roku, a jeśli przeszłe trendy są mapą drogową, to również minie. Kluczowe pytanie może brzmieć, kiedy” – dodał McGlone.
„To ma sens, że cena złota w dolarach spadła o około 10% w 2022 r., przy mniej więcej takim samym wzroście indeksu szerokiego dolara ważonego handlem, ale większość scenariuszy może sprzyjać wznowieniu trwałej aprecjacji tego metalu”.
Jednym z głównych bodźców, które mogą wymusić odwrócenie lub wstrzymanie zacieśniania polityki przez Fed, jest kontynuacja spadków na amerykańskiej giełdzie. „Spodziewamy się, że Fed i bankom centralnym uda się złagodzić inflację i widzimy ryzyko przechylenia się w kierunku wydłużonego okresu deflacji, który może faworyzować złoto” – wyjaśnił McGlone.
Tymczasem metale nieszlachetne patrzą na scenariusz strat, w którym oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej, jak wskazuje raport Bloomberg Intelligence.
„Spadek o około 12% w ciągu 12 miesięcy dla Bloomberg Industrial Metals Index może być niewystarczający, szczególnie jeśli spadająca globalna podaż pieniądza jest wskazówką” – powiedział McGlone. „W czasie kryzysu finansowego, który był bardziej skoncentrowany na USA, metale przemysłowe osiągnęły dno z około 60% rocznym spadkiem. Surowce są globalne, a największa liczba banków centralnych w historii podnosi stopy procentowe, a płynność spada z większą prędkością w porównaniu z 2009 r. zwiastują podobny wynik w przypadku miedzi i metali nieszlachetnych”.