Rosja tworzy specjalne rezerwy złota na wypadek wojny
Rosja chce utworzyć specjalne rezerwy złota i klejnotów do mobilizacji w czasie wojny
Ministerstwo Finansów Rosji zaproponowało utworzenie oddzielnych specjalnych rezerw metali szlachetnych i klejnotów, przeznaczonych do szybkiej mobilizacji w czasie wojny. Jest to poprawka do istniejącej ustawy i jeśli zostanie uchwalona, prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł bezpośrednio nadzorować wykorzystanie rezerw specjalnych, zgodnie z proponowanymi przepisami.
Proponowana poprawka stwierdza, że część rosyjskich rezerw metali szlachetnych i kamieni szlachetnych zostanie odłożona do wykorzystania na potrzeby mobilizacyjne kraju, podały w tym tygodniu rosyjskie media, powołując się na istniejącą ustawę zatytułowaną „O szkoleniu mobilizacyjnym i mobilizacji w Federacji Rosyjskiej”.
Rosyjskie rezerwy złota i walut obcych obejmują złoto, srebro, platynę, pallad, naturalne diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry, naturalne perły, unikalne bursztyny i wiele innych.
Zgodnie z prawem te specjalne rezerwy byłyby dostępne do sprzedaży, gdyby kraj potrzebował dodatkowych środków na utrzymanie swoich zdolności obronnych oraz bezpieczeństwa ekonomicznego i finansowego w czasach „mobilizacji”, donosi RBC.ru.
Zgodnie z projektowaną ustawą prezydent Rosji określi, w jaki sposób i kiedy będzie właściwe wykorzystanie tych specjalnych rezerw. Upraszcza to bieżący proces, jeśli jakakolwiek część rezerw wymaga pilnej sprzedaży.
Ministerstwo Finansów Rosji przejęło w 2021 r. odpowiedzialność za ochronę i bezpieczeństwo rosyjskich rezerw metali szlachetnych i kamieni szlachetnych.
Federacja Rosyjska od dłuższego czasu przygotowuje rozwiązania prawne idące w kierunku usprawniania zarządzaniem kraju jego zasobami ludzkimi i dobrami materialnymi na wypadek wojny. Komentatorzy zwracają uwagę, że jest to nie tylko specyfika kraju zarządzanego przez dyktatora ale kraju, który się przygotowuje do stosowania różnych form agresji zewnętrznych oraz wewnętrznych i że, już te działania zaplanował.
Według analizy ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW):
„Zgromadzone rezerwy rządowe w Funduszu Dobrobytu Dobrobytu Dobrobytu są obecnie na ponad 180 miliardów dolarów, tj. prawie 12% PKB.”
„Środki te rosną w praktyce od 2019 r., wówczas ich poziom nie przekracza 60 mld dol.” – ekspertka ekspertka OSW Iwona Wiśniewska.
Rezerwy walutowo-złotowe w banku centralnym (CBR szacowane były na dzień 24 lutego 2022 roku na ponad 639 miliardów dolarów). Duża część nie jest z nich dostępna z uwagi na blokady i sankcje zastosowane przez Zachód.