Szwajcaria sprowadziła złoto z Rosji

0 38

Szwajcaria po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę zaimportowała złoto z Rosji. Według danych szwajcarskiej Federalnej Administracji Celnej w maju do Szwajcarii wysłano ponad 3 tony złota z Rosji. To pierwszy transport między tymi krajami od lutego.

Szwajcaria jest największym na świecie centrum rafinacji i tranzytu złota, a Rosja jest jednym z największych producentów kruszców. Zachodnie sankcje nałożone na Rosję nie dotyczyły bezpośrednio komercyjnych dostaw złota, ale wiele banków, spedytorów i rafinerii przestało zajmować się rosyjskim metalem po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie.

Jak wynika z danych celnych, Szwajcaria otrzymała w maju 3,1 tony złota o wartości około 200 milionów dolarów od Rosji, co stanowi około 2-3% całkowitego importu złota. Dla porównania, średnio około 2 ton złota miesięcznie importowano przez Szwajcarię z Rosji w okresie 12 miesięcy do lutego.

Źródło: Szwajcarska Federalna Administracja Celna

Prawie całe złoto zostało zarejestrowane przez organy celne jako przeznaczone do rafinacji lub innego przetworzenia, co wskazuje na to, że przejęła je jedna z krajowych rafinerii.

Niektórzy nabywcy nadal obawiają się rosyjskich metali szlachetnych, w tym sztabek wybitych przed wojną, które nadal są zbywalne na rynkach zachodnich. 

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany