Rekordowe zakupy złota i srebra podczas święta Diwali w Indiach

0 122

Rekordowe zakupy złota i srebra podczas święta Diwali w Indiach

Popyt na złoto i srebro podczas indyjskich Dhanteras i Diwali wywiera nową presję na gospodarkę kraju i skłania rząd do ponownego skupienia się na programie monetyzacji złota.

Wśród niektórych ekonomistów rosną oczekiwania, że ​​import złota i srebra do Indii spowodował, że deficyt handlowy tego kraju osiągnął rekordowy poziom powyżej 30 miliardów dolarów ustalony w lipcu. Według danych rządowych w zeszłym miesiącu deficyt handlowy wyniósł 22,47 miliarda dolarów.

Ponure oczekiwania pojawiają się, gdy naród odnotował rekordowy popyt na złoto i srebro w zeszłym tygodniu podczas pięciu dni obchodów. Według raportów, niektóre sklepy ze kruszcami odnotowały wzrost sprzedaży podczas Diwali od 15% do 20%, ponieważ konsumenci skorzystali z niższych cen złota.

Analitycy surowców w Heraeus zauważyli, że indyjski sezon festiwali i ślubów oznacza, że ​​czwarty kwartał odnotowuje największy popyt na złoto w Indiach. Analitycy powiedzieli również, że wzrost popytu w tym roku to wzrost dochodów po silnym sezonie monsunowym. Jednak europejska firma zajmująca się metalami szlachetnymi dodała, że ​​pomimo solidnej sprzedaży popyt prawdopodobnie nie przekroczy rekordu z zeszłego roku.

„W Q4’21 kwartalny popyt na złoto w Indiach wzrósł do rekordowych 344 ton (źródło: World Gold Council) z powodu świątecznych zakupów związanych z sezonem i stłumionego popytu z poprzedniego roku, kiedy blokady przełożyły wydarzenia. Tegoroczny popyt jest o 44% wyższy niż średni poziom popytu w IV kwartale” – powiedzieli analitycy.

„Pomimo fali infekcji na początku tego roku, popyt nie ucierpiał tak bardzo, co oznacza, że ​​wzrost będzie mniej wyraźny w tym roku. Roczny popyt w Indiach może zatem być nieco niższy rok do roku”.

Podczas gdy oczekuje się, że popyt na złoto pozostanie poniżej zeszłorocznych rekordów, srebro to zupełnie inna historia. Oczekuje się, że import srebra do Indii przekroczy w tym roku 10 000 ton, osiągając rekordowy poziom i ponad dwukrotny średni roczny import.

Według niektórych ekonomistów, pytanie, przed którym stoi teraz rząd Modiego, dotyczy tego, jak przekonać konsumentów, aby zdeponowali swoje złoto w instytucjach rządowych, aby uczestniczyli w programie monetyzacji.

Zgodnie z planem rządowym obywatele mogą lokować swoje złoto w bankach przez określony czas i uzyskiwać odsetki od swojego złota. Pod koniec okresu konsumenci mogą otrzymać równoważną kwotę, jaką zarobili, w złocie lub gotówce. Złoto jest przetapiane i ponownie wykorzystywane w gospodarce. Plan polega na zwiększeniu krajowej podaży złota, zmniejszeniu importu, a co za tym idzie, zmniejszeniu ogromnego deficytu handlowego.

Program został początkowo uruchomiony w 2015 r., a wsparcie było słabe w ciągu ostatnich siedmiu lat. Tylko około 25 ton złota przepłynęło w programie, w porównaniu do 25 000 ton, które według szacunków WGC są przechowywane w prywatnych gospodarstwach domowych, organizacjach religijnych i świątyniach.

Według niektórych analityków, jednym z głównych powodów, dla których konsumenci niechętnie korzystają z tego schematu, jest fakt, że ich złoto ma wartość sentymentalną i jest pamiątką rodzinną, której nie chcą zniszczyć.

Podczas Diwali złota biżuteria jest często kupowana jako prezent, ponieważ symbolizuje bogactwo i dobrobyt.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany