Kreml oskarża Zachód o kradzież rosyjskich rezerw złota i walut

0 131

Zachód „zasadniczo ukradł” rosyjskie rezerwy złota i walut, mówi Kreml

Moskwa powiedziała, że ​​kraje zachodnie wykorzystały sankcje do kradzieży złota i rezerw walutowych.

„Ogólnie rzecz biorąc, duża część naszych aktywów została zasadniczo skradziona przez konkretne kraje zachodnie” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany w poniedziałek o propozycję Unii Europejskiej przeniesienia zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.

Propozycja, do której odwołują się reporterzy, była pomysłem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, aby blok rozważył przeniesienie zamrożonych rosyjskich rezerw na Ukrainę.

„To są całkowicie nielegalne działania, są sprzeczne z prawem międzynarodowym. To atak na własność publiczną i prywatną… Podejmowanie decyzji, o których pan mówił [przekazanie zamrożonych aktywów Rosji na pomoc Ukrainie] będzie kolejnym krokiem w łamaniu wszystkich zasad i norm prawa międzynarodowego” – dodał Pieskow.

Komentarz zbiegł się z ośmiomiesięcznym znakiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Bezprecedensowe zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej działania zamroziły około połowy 640 miliardów dolarów Moskwy w złocie i rezerwach walutowych.

Na początku tego roku kraje, w tym UE, USA, Wielka Brytania, Kanada, Szwajcaria i Japonia, również zakazały importu rosyjskiego złota. Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA) zawiesiło akredytację rosyjskich rafinerii metali szlachetnych, zakazując im sprzedaży nowych produktów w Londynie.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało w sierpniu, że akcja sparaliżowała działalność Rosji w zakresie metali szlachetnych i była krytycznym czynnikiem negatywnym. Było to sprzeczne z tym, co wielu analityków nazwało w dużej mierze symbolicznym posunięciem LBMA.

W zeszłym tygodniu urzędnik rosyjskiego ministerstwa finansów powiedział, że Moskwa prowadzi rozmowy z Shanghai Gold Exchange, aby uzyskać dostęp do handlu metalami szlachetnymi.

W tym samym czasie zastępca gubernatora rosyjskiego banku centralnego Aleksiej Zabotkin powiedział dziennikarzom, że kupowanie większej ilości złota w celu zwiększenia oficjalnych rezerw jest obecnie dla Rosji kontrproduktywne, ponieważ zwiększyło podaż pieniądza w kraju.

Przekazanie zamrożony aktywów Rosji na odbudowę Ukrainy jest pomysłem wartym poważnej dyskusji i realizacji. To i tak będzie niska cena jaką zapłaciłaby Rosja w konsekwencji napaści na sąsiedni kraj.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany