Putin rozważa połączenie złota z rublem

0 25

Rosyjski prezydent Władimir Putin omawia pomysł powiązania rubla ze złotem i innymi towarami, poinformował Kreml w piątek. Jeżeli pomysł zostałby zatwierdzony, to po raz pierwszy od ponad wieku bezpośrednio powiąże rosyjską walutę z kruszcem.

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że sfinalizowało spłatę dwóch obligacji denominowanych w dolarach w związku z rosnącymi obawami, że kraj dotknięty sankcjami może być zmuszony do niewywiązania się ze swojego zadłużenia zagranicznego.

Ministerstwo podało w oświadczeniu, że dokonało płatności kuponowych na łączną kwotę około 650 milionów dolarów od dwóch obligacji zapadających w 2022 i 2042 roku „w walucie emisji euroobligacji — dolarach amerykańskich”. Już na początku kwietnia Moskwa próbowała spłacić te obligacje w rublach po tym, jak Stany Zjednoczone zabroniły Rosji spłacania długów za pomocą dolarów posiadanych przez amerykańskie banki w następstwie konfliktu na Ukrainie.

Potężny rosyjski urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział w tym tygodniu, że powiązanie rubla ze złotem może dać Rosji więcej „suwerenności” nad jej systemem finansowym, który został nadszarpnięty zachodnimi sankcjami, odkąd Moskwa wysłała wojska na Ukrainę 24 lutego.

Rosja produkuje rocznie około 10 procent złota wydobywanego na całym świecie i jest głównym producentem ropy, gazu, metali i zbóż. W tym, co niektórzy postrzegali jako próbę powiązania rubla ze złotem, rosyjski bank centralny powiedział w marcu, że kupi złoto po stałej cenie 5 000 rubli za gram do 30 czerwca. Lecz dwa tygodnie później, po gwałtownym umocnieniu rubla, wycofał się i powiedział, że kupi po wynegocjowanych cenach.

Wiele walut było w przeszłości powiązanych ze złotem lub srebrem. Rosja przyjęła standard złota w 1897 roku, ale podobnie jak wiele krajów, porzuciła go podczas I wojny światowej, gdy rządy drukowały pieniądze na finansowanie konfliktu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany