Kreml rozważa powiązanie rubla ze złotem

0 656

Kreml rozważa powiązanie rubla ze złotem, ale rosyjski bank centralny odrzuca ten pomysł

Rosja prowadzi obecnie rozmowy na temat powiązania rubla ze złotem. Ale pomysł ten został odrzucony przez szefa Banku Rosji Elwirę Nabiullinę.

Wydaje się, że rosyjski rząd poważnie rozważa wsparcie rosyjskiego rubla złotem, przynajmniej według rzecznika prezydenta Władimira Putina Dmitrija Pieskowa.

„Kwestia stworzenia systemu finansowego w Rosji, w którym wartość rubla będzie powiązana ze złotem i aktywami walutowymi, jest obecnie dyskutowana” – powiedział w piątek dziennikarzom Pieskow.

Pieskow odniósł się do komentarzy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa podczas wywiadu na początku tego tygodnia.


„Eksperci pracują nad projektem … stworzenia systemu monetarnego i finansowego. Proponuje się określenie wartości rubla, który powinien być zabezpieczony zarówno złotem, jak i grupą towarów będących aktywami walutowymi, aby ustalić kurs rubla zgodnego z rzeczywistym parytetem siły nabywczej” – powiedział Patruszew w Rossiyskaya Gazeta.

Patruszew powiedział również, że aby jakakolwiek waluta mogła osiągnąć suwerenność, potrzebuje wewnętrznej wartości, stabilności cen i nie powinna być powiązana z dolarem amerykańskim. „Teraz eksperci pracują nad projektem… stworzenia dwupętlowego systemu monetarnego i finansowego” – dodał.

Podczas wywiadu nie podano żadnych innych szczegółów dotyczących tego projektu.

Jednak później w piątek szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina odrzuciła pomysł powiązania rubla ze złotem lub innymi towarami.

„Nie jest to w żaden sposób dyskutowane”, powiedziała dziennikarzom Nabiullina na konferencji prasowej, która nastąpiła po decyzji banku centralnego o obniżeniu stóp o 300 punktów bazowych do 14%. Podkreśliła też, że rubel musi mieć płynny kurs.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego dolar amerykański był używany jako finansowa „broń” do wywierania presji na Rosję za pomocą licznych sankcji finansowych, powiedzieli analitycy Kitco News.

Około 300 miliardów dolarów z rosyjskich rezerw walutowych o wartości około 640 miliardów dolarów zostało również zamrożonych po tym, jak Moskwa została wykluczona z międzynarodowego systemu płatności SWIFT (poza niektórymi płatnościami za energię). To pozostawiło Rosji tylko rezerwy złota i juanów.

W kwietniu rosyjski bank centralny ujawnił, że jeszcze bardziej ograniczył swoje zasoby dolarów amerykańskich przed inwazją na Ukrainę w lutym, dodając, że ma wystarczająco dużo juanów i złota pomimo wpływu zachodnich sankcji. Uwagi te przedstawiła prezes banku centralnego Elvira Nabiullina w swoim rocznym raporcie dla parlamentu.

„Mimo że kraje zachodnie zamroziły nasze rezerwy w swoich walutach, Rosja wciąż ma wystarczającą ilość rezerw w złocie i chińskim juanie” – powiedziała Nabiullina.

Według danych bank centralny obniżył swój udział dolarów amerykańskich w rezerwach do 10,9% od 1 stycznia 2022 r. To spadek z 21,2% odnotowanych rok wcześniej.

W międzyczasie udziały w juanach wzrosły z 12,8% do 17,1%, a udziały w euro z 29,2% do 33,9%. Udział rezerw złota spadł z 23,3% do 21,5%.

Według najnowszych danych MFW na koniec stycznia Rosja posiadała prawie 2300 ton złota — i była piąta co do wielkości zasobów złota.

Ponadto Rosja walczy z sankcjami, domagając się płatności za gaz we własnej walucie — w rublach. W środę Moskwa wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom oświadczył, że wznowi dostawy dopiero wtedy, gdy oba kraje zapłacą za gaz w rublach rosyjskich.

W marcu Rosja zasygnalizowała, że ​​może rozważyć przyjęcie Bitcoina do eksportu ropy i gazu po tym, jak przewodniczący rosyjskiego komitetu ds. energii Dumy powiedział, że kraj będzie bardziej elastyczny, jeśli chodzi o opcje płatności z „przyjaznymi” krajami. Tymczasem „nieprzyjazne” kraje mogą być zobowiązane do płacenia za gaz w rosyjskich rublach lub złocie – dodał Zawalny.

Wcześniej było trochę zamieszania co do ceny stosowanej przez rosyjski bank centralny, gdy po dwuletniej przerwie wznowił skup złota.

Pod koniec marca rosyjski bank centralny wznowił zakupy złota od lokalnych banków i powiedział, że będzie kupował metal szlachetny po stałej cenie 5 000 rubli między 28 marca a 30 czerwca. Było to wówczas około 52 USD za gram i poniżej wartości rynkowej około 68 USD.

Następnie w kwietniu krajowy bank centralny ogłosił, że od 8 kwietnia przestanie kupować złoto po stałej cenie od lokalnych banków i będzie kontynuować zakupy po „wynegocjowanej cenie”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany