Przy remoncie kuchni odkryto największy w Wielkiej Brytanii skarb historycznych złotych monet

0 254

Przy remoncie kuchni odkryto największy w Wielkiej Brytanii skarb historycznych złotych monet o wartości 290 000 $

Remont kuchni w zabytkowym domu w angielskiej wiosce doprowadził do odkrycia skarbu antycznych złotych monet, które mogą być warte nawet 290 000 dolarów.

Według domu aukcyjnego Spink & Son, który będzie licytował monety w przyszłym miesiącu, 260 złotych monet znaleziono, gdy mieszkańcy odkopali gliniany kubek podczas remontu kuchni w lipcu 2019 roku. Kubek wielkości puszki po napojach , znaleziono zakopane pod oryginalną drewnianą deską podłogową.

Skarbnica monet nosi nazwę skarb Ellerby, od wioski, w której znajduje się dom. Spink & Son powiedział, że jest to największy skarb XVIII-wiecznych monet znalezionych w Wielkiej Brytanii.

„To wspaniałe i naprawdę nieoczekiwane odkrycie z tak skromnej lokalizacji” – powiedział Gregory Edmund, licytator w firmie Spink & Son, w komunikacie prasowym.

„Dlaczego nigdy nikt wcześniej nie odnalazł monet, kiedy były naprawdę łatwe do znalezienia tuż pod oryginalnymi XVIII-wiecznymi deskami podłogowymi, jest jeszcze większą tajemnicą”.

Edmund opisał monety, że niektóre z nich ręcznie wykonane, jako „użytkowe”, które były intensywnie używane jako waluta w XVIII wieku.

Historycy wyśledzili monety od ich pierwotnych właścicieli, Josepha i Sarah Fernley-Maisters, którzy pobrali się w 1694 roku. Według informacji prasowej, Maisterowie byli wpływową rodziną kupiecką między XVI a XVIII wiekiem. Rodzina handlowała rudą żelaza, drewnem i węglem z Bałtyku, zanim linia wygasła po śmierci Sary Maisters.

„Joseph i Sarah wyraźnie nie ufali nowo utworzonemu banknotowi Bankowi Anglii, a nawet złotej monecie swoich czasów, ponieważ (zdecydowali) trzymać się tak wielu monet pochodzących z angielskiej wojny domowej i z wcześniejszych okresów. Być może ci przebiegli właściciele woleli złoto i chętnie przyjmowali stuletnie, a nawet brazylijskie monety przed papierem” – powiedział Edmund.

„Liczba monet i sposób ukrycia stanowią niezwykłą okazję do docenienia skomplikowanej angielskiej gospodarki w pierwszych dziesięcioleciach Banku Anglii i znacznej nieufności do jego nowomodnego wynalazku, 'banknotu’”.

Każda z monet trafi na aukcję 7 października; jednak rzadka moneta portugalska, współczesna 1721 4000-Reis, wybita za panowania Jõaõ V Portugalii i znana jako „moidor” trafi do Muzeum Brytyjskiego.

„Odkrycie monety „moidor” jest niezwykle rzadkie w Anglii, a jedynie skarbnica Merton College Chapel z 1903 r. ma porównywalne monety” – powiedział Edmund.

Moidor to potoczna nazwa portugalskiej wysokowartościowej monety złotej z ostatniej ćwierci XVII i pierwszej połowy XVIII w., funkcjonująca w handlu międzynarodowym.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany