Presja na sprzedaż złota nie ustępuje

0 195

Presja na sprzedaż złota nie ustępuje

Po stracie 60 dolarów w tym tygodniu złoto pozostaje podatne na jeszcze większą wyprzedaż, ponieważ rynki przygotowują się na kolejną agresywną podwyżkę Rezerwy Federalnej na lipcowym posiedzeniu. Jednak analitycy wskazują na potencjalne dno cenowe, które wywoła zwrot momentum dla tego szlachetnego metalu.

Rynek złota cierpi z powodu silnego indeksu dolara amerykańskiego, który w obliczu rosnących obaw o recesję zyskuje na popularności.

„Złoto spadło do poziomów ostatnio widzianych we wrześniu 2021 r. i technicznie jego ceny oscylują na terytorium wyprzedaży” – powiedział w piątek analityk ds. metali szlachetnych w Standard Chartered, Suki Cooper.

Ponadto piątkowe dane o zatrudnieniu przekroczyły oczekiwania, a gospodarka USA dodała w czerwcu 372 000 miejsc pracy. Ta optymistyczna liczba upewniła rynki, że Fed przystąpi do kolejnej podwyżki o 75 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu za nieco ponad dwa tygodnie. CME FedWatch wskazuje 95,4% szans na 75 pb i 4,6% na wzrost o 100 pb w lipcu.

„Dzisiejszy raport oznacza po prostu, że Fed ma jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o stopy procentowe, aby schłodzić popyt w gospodarce, a podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych jest w tym momencie prawie pewna. Fed podwyższa stopy procentowe, ale jak wysoko muszą je podnieść, aby spowolnić gospodarkę”, powiedział starszy strateg inwestycyjny Allianz Investment Management, Charlie Ripley.

W momencie pisania tego tekstu cena złota spadła w ciągu tygodnia o około 60 USD, a sierpniowe kontrakty futures wyniosły 1740,90 USD za uncję.

Analitycy dostrzegają większe ryzyko spadkowe dla złota, zauważając, że ceny mogą przetestować 1700 USD, a potencjalnie nawet 1650 USD. Jednak ten niski poziom prawdopodobnie posłuży jako dno cenowe, a inwestorzy wrócą do metalu szalchetnego na tych poziomach, powiedział dla Kitco News starszy analityk rynku OANDA Edward Moya.

„Kiedy w tym tygodniu złoto przebiło się 1800 USD, presja sprzedaży była ogromna. Ile jeszcze zobaczymy? Nadal patrzymy na rynek, na którym złoto może być podatne na testowanie 1700 USD. Złoto jest podatne na ten spadek. To kluczowy poziom” – zauważył Moya.

„Z drugiej strony, 1770 USD to kluczowy poziom oporu dla złota”.

Fed określa akcję cenową złota

Według analityków, narracja o złocie wynika przede wszystkim z tego, jak rynek wycenia podwyżki stóp Rezerwy Federalnej.

„Początkowy ruch spadkowy w tym tygodniu był czystą reakcją na to, co wydarzyło się na rynku skarbowym, ponieważ rentowność dalej wyceniała dalsze zaostrzenie polityki przez Fed” – wyjaśnił Moya.

„Zaczynamy widzieć, jak Wall Street zbliża się do pełnej wyceny wszystkich zacieśnień przez Fed”.

Ale gdy rynki wyjdą poza lipcowe posiedzenie Fed, otoczenie makro zacznie szukać złota. I przyszłotygodniowy raport o inflacji w USA pomoże w tym, powiedział Moya.

Jedną z czkawek może być techniczna presja na sprzedaż, dlatego ważne jest, aby obserwować, co robi złoto na poziomie 1726 USD za uncję.

„Gdy dojdzie do porozumienia, a rynki uznają, że jest ono w pełni wycenione, złoto ustabilizuje się” – dodał Moya.

Dane z przyszłego tygodnia

Dane, które należy uważnie obserwować w przyszłym tygodniu, jest czerwcowy raport o inflacji, z oczekiwaniami rynku, że roczna główna liczba danych w USA przyspieszy do 8,7% z majowego tempa 8,6%.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany