Traderzy JP Morgan mają kłopoty za manipulowanie rynkiem złota

0 582

Traderzy JP Morgan mają kłopoty za manipulowanie rynkiem złota

Ława przysięgłych usłyszała, że JP Morgan od lat rozgrywa rynek złota i srebra.

Lucy Jennings, prokurator z sekcji oszustw Departamentu Sprawiedliwości, powiedziała:

„Ta sprawa dotyczy kryminalnego spisku w jednym z największych banków na Wall Street”, dodając: „Aby zarobić dla siebie więcej pieniędzy, postanowili oszukiwać”.

Trzech byłych pracowników JPM znajduje się na linii ognia, w tym weteran ds. metali szlachetnych Michael Nowak, trader na złocie Gregg Smith i Jeffrey Ruffo, dyrektor wykonawczy specjalizujący się w sprzedaży funduszy hedgingowych. Wszyscy są oskarżeni o spisek polegający na pobieraniu haraczy, a także o manipulacje cenami, oszustwa związane z przelewami bankowymi, oszustwa związane z towarami i spoofing w latach 2008-2016.

Celowe manipulacje cenowe polegające na wystawianiu pozornych zleceń zostało zakazane przez prawo w 2010 roku. Dotyczy ogromnych zleceń, które inwestorzy najpierw składają aby rynek je zobaczył i się nimi zasugerował a następnie anulują, zanim będą mogły zostać zrealizowane, w celu przesunięcia cen w kierunku, w którym chcą, aby ich rzeczywiste transakcje były opłacalne.

Smith, wiodący handlarz złotem, wykonał 38 000 sekwencji warstwowych (składanie wielu manipulacyjnych zleceń do karnetu) na przestrzeni lat, czyli około 20 dziennie, twierdzą prokuratorzy w dokumentach. Sam Nowak zajmował się głównie handlem opcjami, ale zagłębiał się w rynek kontraktów terminowych, aby zabezpieczyć te pozycje. Próbował swoich sił w nakładaniu warstw we wrześniu 2009 roku, zgodnie z dokumentacją, i zastosował tę technikę około 3600 razy. Ruffo podobno powiedział Smithowi, gdzie potrzebuje rynku, aby zrealizować zamówienia dotyczące co najmniej dwóch klientów jego funduszy hedgingowych: Moore Capital Management i Tudor Investment Corporation, według dokumentów sądowych.

To nie jedyna głośna sprawa w ostatnim czasie. Dwóch byłych traderów metalami szlachetnymi w Merrill Lynch firmy BofA zostało uznanych za winnych fałszerstwa przez ławę przysięgłych w Chicago w zeszłym roku. W 2020 roku dwóch handlowców Deutsche Bank AG zostało skazanych. We wrześniu 2019 r. JPMorgan przyznał się do wykroczenia i zgodził się zapłacić ponad 920 milionów dolarów w celu rozwiązania roszczeń USA dotyczących manipulacji na rynku zarówno metali szlachetnych, jak i obligacji skarbowych.

Zwykło się uważać, że przestępstwa bankowe dokonywane są przez sprawców zewnętrznych gangi wyłudzaczy kredytów czy ataki hackerskie na słabo zabezpieczone systemy bankowe. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła inna. To same banki i ich pracownicy odpowiadają za największe wyłudzenia i kradzieże. Warto przypomnieć sprawy kredytów hipotecznych denominowanych oraz aferę GetBack.

Banki uwielbiają także zawyżać wszelkie opłaty i prowizje, które zwracają bez słowa przepraszam.

Manipulowanie cenami notowanych na rynkach aktywów także należy do ulubionych przestępstw sektora bankowego. Ponieważ są bardzo trudne do udowodnienia zdecydowanej większości nie udaje się nawet zauważyć.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany