Polska, Czechy, Uzbekistan, Indie nadal kupują złoto w sierpniu

0 55

Popyt na złoto ze strony banków centralnych nadal dominuje na rynkach metali szlachetnych. Wstępne dane Światowej Rady Złota wskazują na silny popyt ze strony banków centralnych w trzecim kwartale, kraje takie jak Polska, Indie, Uzbekistan i Czechy zwiększyły w ubiegłym miesiącu swoje rezerwy złota.

Krishan Gopaul, starszy analityk rynkowy WGC, powiedział w komentarzach opublikowanych w mediach społecznościowych, że wstępne dane z Narodowego Banku Polskiego pokazują, że kraj kupił około 18 ton złota w sierpniu.

Krishan Gopaul w poście:

„Podnosi to zakupy netto od początku roku do ~88 ton, a całkowite rezerwy złota do ~317 ton. Potwierdzimy dokładną liczbę, gdy zostanie podana przez MFW”

Polska jest jednym z największych nabywców złota w tym roku, za Singapurem, który kupił 73,6 ton złota do lipca, i Chinami, które są światowym liderem w zakupach złota. Jak dotąd w tym roku Ludowy Bank Chin kupił 155 ton złota, a sierpień był dziesiątym miesiącem zakupów z rzędu.

Innym dużym europejskim nabywcą złota są Czechy. Czeski Bank Narodowy kupił w sierpniu prawie 2 tony złota.

Krishan Gopaul:

„To szósty z rzędu miesiąc zakupów, a od początku roku zakupy netto wyniosły ponad 11 ton. Całkowite rezerwy złota wynoszą obecnie ponad 23 tony, czyli o 94% więcej niż na koniec 2022 roku”.

Idąc dalej na wschód, Gopaul powiedział, że najnowsze dane z Centralnego Banku Uzbekistanu pokazują, że jego rezerwy złota wzrosły w sierpniu o 9 ton. Dane Światowej Rady Złota pokazują, że uzbeckie rezerwy złota były dość niestabilne, ponieważ ostatni zakup nastąpił po sprzedaży 11,2 ton złota w lipcu, ale Gopaul zauważył, że nie jest niczym niezwykłym, że kraje produkujące złoto, takie jak Uzbekistan, sprzedają część swojej krajowej produkcji.

Na koniec Gopaul przedstawił zaktualizowane informacje z Banku Rezerw Indii, mówiąc, że wydaje się, że w zeszłym miesiącu kupił 2 tony złota. Dodał, że ich zakupy od początku roku wyniosły 12 ton, zwiększając całkowite rezerwy na poziom lekko ponad 800 ton.

Podsumowując, ostatnie miesiące były pracowite dla banków centralnych, ponieważ sierpniowy szał zakupów nastąpił po wzroście globalnych rezerw o 55 ton w lipcu.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany