Pierwszy w południowej Europie zakład recyklingu metali szlachetnych

0 34

Międzynarodowa firma wydobywcza buduje jedyny w południowej Europie i siódmy na świecie zakład recyklingu cennych pierwiastków metalicznych obecnych w odpadach elektronicznych, w obliczu krytyki za zanieczyszczanie środowiska.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE) jest rodzajem miejskiej kopalni, która nie jest obecnie w pełni wykorzystywana. Obecnie tylko 20% światowych odpadów elektronicznych jest odzyskiwanych.

Ruediger Kuehr

„Tona wyrzuconych telefonów komórkowych jest bogatsza w złoto niż tona rudy. W milionie telefonów komórkowych znajdują się 24 kilogramy złota, 16 000 miedzi, 350 srebra i 14 palladu”

Popyt na elektronikę przewyższa naturalnie dostępne zasoby do jej produkcji, więc w mieście Huelva w Hiszpanii międzynarodowa firma wydobywcza Atlantic Copper buduje siódmy zakład na dużą skalę na świecie (czwarty w UE i pierwszy w południowej Europie), aby wydobywać cenne materiały z odpadów elektronicznych. Zaangażowane środki inwestycyjne w wysokości 310 milionów euro (337 milionów dolarów) pozwolą na stworzenie 350 miejsc pracy i wdrożenie najnowocześniejszych technologii.

Hiszpania, gdzie odzysk odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego przekracza średnią światową o 30 punktów i osiągnął 50% (powyżej średniej europejskiej, którą szacuje się na 48,5%), powoli dołącza do tego ekskluzywnego klubu masowych recyklerów. Zrobi to dzięki zakładowi, który jest już budowany w Huelvie, o zdolności do przetwarzania 60 000 ton rocznie, co stanowi równowartość wszystkich użytecznych odpadów elektronicznych i elektrycznych wytwarzanych w kraju. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2025 r. powstaną pierwsze produkty w całości wytworzone z odpadów.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany