Ceny złota w Chinach rosną bardziej niż na całym świecie

0 84

Cena złota w Chinach rośnie względem cen w Londynie, a lokalni handlowcy twierdzą, że jest to spowodowane rządowymi ograniczeniami importu tego metalu szlachetnego.

Według obliczeń Bloomberga opartych na danych giełdowych, 14 sierpnia cena spot w Szanghaju była o ponad 40 USD wyższa niż w Londynie. Jest to największa premia od ponad pięciu miesięcy, a różnica ta stale rośnie od końca czerwca, pomimo faktu, że popyt konsumpcyjny w Chinach pozostaje słaby.

Według handlowców i importerów głównym czynnikiem stojącym za rosnącą luką wydają się być działania władz zmierzające do ograniczenia importu złota. Światowa Rada Złota (World Gold Council) stwierdziła w zeszłotygodniowym raporcie, że wzrost cen kruszcu jest spowodowany mniejszą podażą w Chinach. Krajowy import złota niemonetarnego spadł w czerwcu o 35% w porównaniu z poprzednim miesiącem do najniższego poziomu od stycznia.

Nikos Kavalis, dyrektor Metals Focus Ltd.:

„Nie jest świetnie, nie jest źle. Ale to, co zdecydowanie widzimy, to zaostrzone warunki podaży”.

Chiny rywalizują z Indiami jako największy na świecie nabywca złota, więc trendy popytu i podaży mogą wpływać na globalne ceny tego metalu. Chiński popyt ma trudności z odzyskaniem tempa, ponieważ niepokoje gospodarcze w kraju odwracają konsumentów od złotej biżuterii lub inwestycji w metal, a zakupy w tych kategoriach są nadal poniżej długoterminowych średnich. Jeszcze w czerwcu ceny w Szanghaju były niższe niż na rynku międzynarodowym.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany