Niedźwiedzie na złocie słabną

0 242

Niedźwiedzie tempo na złocie słabnie – ceny mogą osiągnąć 2050 USD po kapitulacji niedźwiedzi

Pomimo tego, że w ciągu dnia złoto spadło o 1%, spadek ceny złota jest ograniczony, ponieważ według Grupy Bankowej Australii i Nowej Zelandii (ANZ) kwota za uncję złota stanowi solidną cenę minimalną dla tego szlachetnego metalu.

Otoczenie złota pozostaje wyzwaniem w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ rosnące zyski z amerykańskich obligacji skarbowych i silny dolar amerykański są głównymi przeszkodami na drodze do wyższych cen. Ale złoto nie musi daleko spaść, zanim znajdzie swoje dno.

„Widzimy, że krótkoterminowy kluczowy poziom wsparcia wynosi 1850 USD za uncję. Jeśli spadnie poniżej tego poziomu, ceny mogą łatwo spaść do 1800 USD za uncję”, powiedział starszy strateg surowcowy ANZ Daniel Hynes i strateg surowcowy Soni Kumari.


„Agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, rosnące rentowności i silniejszy dolar to kluczowe przeszkody dla cen złota”.

Obawy w krótkim okresie to zmienność rynku wywołana przez obawy, że Rezerwa Federalna nie będzie w stanie kontrolować inflacji, co prowadzi do agresywnych podwyżek i rozmów o recesji. ANZ wycenia podwyżki stóp o pół punktu procentowego w czerwcu i lipcu, przy czym do połowy 2023 r. stopa końcowa wzrośnie do 3,75%.

„Rozpiętość między stopą funduszy federalnych a CPI jest najszersza, co sugeruje, że Fed stara się powstrzymać inflację. utrzymać wsparcie na poziomie 1850 USD za uncję, z potencjałem wzrostu wynoszącym 1950 USD za uncję” – powiedzieli w tym tygodniu Hynes i Kumari.

„Spodziewamy się, że ryzyko spadkowe będzie ograniczone po tym, jak cena osiągnie 1850 USD za uncję”.

W międzyczasie potencjał wzrostu jest znacznie bardziej elastyczny, a ceny chcą osiągnąć 2050 USD za uncję po przekroczeniu 1930 USD, dodali stratedzy. W chwili pisania tego tekstu czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex były notowane po 1,837,20 USD, co oznacza spadek o 1,15% w ciągu dnia.

„Widzimy spadającą formację klina na wykresie, która zaczyna się od początku marca, co sugeruje, że tempo spadków maleje. Ceny osiągnęły dolną granicę 1830 USD i spodziewamy się, że zakres handlowy będzie w przedziale 1850-1930 USD” – napisali.


„Przekonujące wybicie powyżej górnej linii trendu 1930 USD/oz potwierdziłoby zwyżkowy ruch. Po przełamaniu tego poziomu ceny mogą dotknąć poprzednich maksimów 2000 USD/oz i 2050 USD”.

Ryzyko gospodarcze i geopolityczne nadal działa na korzyść złota w postaci bezpiecznych przepływów pieniędzy do metalu szlachetnego.

„Niepewność stojąca przed gospodarką strefy euro jest duża, biorąc pod uwagę podwyższone koszty energii i niepewne dostawy gazu, a także szybko przyspieszającą inflację. Co więcej, korekty na rynkach akcji w niepewnej sytuacji gospodarczej korzystnie wpłyną na status złota jako podmiotu dywersyfikującego ryzyko” – zauważyli Hynes i Kumari.

Na froncie geopolitycznym złoto zostanie wzmocnione przez potencjalny unijny zakaz importu rosyjskiej ropy, a więcej banków centralnych zdecyduje się na bardziej znaczącą alokację złota w ramach swoich oficjalnych rezerw.

„Zakazy importu ropy i gazu z Rosji przez Unię Europejską mogą… wywołać protekcjonizm, jeszcze bardziej zakłócając łańcuchy dostaw towarów. Zatem obecne ryzyko prawdopodobnie będzie wspierać atrakcyjność złota jako bezpiecznego zasobu” – wyjaśnili stratedzy.

Dodali:

„Banki centralne mają tendencję do dywersyfikacji swoich rezerw walutowych podczas kryzysów, zwiększając zakup złota. Dedolaryzacja (odejście od dolara amerykańskiego) napędzała zakupy w bankach centralnych w ostatnich latach, a Chiny i Rosja kupują więcej złota, Rosja utrzymuje 21% swoich rezerw w złocie. Dalsze sankcje mogą spowodować większe zakupy złota przez banki centralne”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany