Dolar amerykański może zdominować cenę złota na całe lato

0 82

Dolar amerykański może zdominować cenę złota na całe lato, uważają- analitycy.

Ceny złota nadal utrzymują się blisko trzymiesięcznego minimum, przyciągając niewielkie zainteresowanie inwestorów, mimo że presja inflacyjna utrzymuje się na wysokim poziomie.

Wielu analityków surowcowych twierdzi, że złoto walczy ze znacznym wzrostem kursu dolara amerykańskiego, który nadal znajduje się w pobliżu najwyższych poziomów od 20 lat. Indeks dolara amerykańskiego ostatnio notowany był na poziomie 104,50 punktu, co oznacza wzrost o 0,41% w ciągu dnia.

Tymczasem czerwcowe kontrakty terminowe na złoto ostatnio kosztowały 1840,60 USD za uncję, co oznaczało spadek o 0,71% w ciągu dnia.

Złoto może nadal stawiać czoła silnym przeciwnościom, ponieważ niektórzy analitycy walutowi nie spodziewają się zmiany trendu dolara amerykańskiego przynajmniej przed latem.

Bipan Rai, szef strategii walutowej w CIBC Capital Market na Amerykę Północną, powiedział, że kilka czynników zsynchronizowało się, aby wspierać dolara amerykańskiego w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

„Dolar prawdopodobnie pozostanie na solidnym poziomie w nadchodzących miesiącach. Wynika to głównie z tego, że nie wydaje się, aby nastąpiło jakiekolwiek osłabienie w sposobie poruszania się stóp długoterminowych, a obraz płynności makro nadal wskazuje na „wyłączenie ryzyka”, powiedział w czwartek w raporcie.

„Fed jest już dość jastrzębi, a USD znajdzie wsparcie w stosunku do innych walut”.

Jednak w dłuższej perspektywie Rai powiedział, że dolar amerykański nie będzie w stanie utrzymać obecnego tempa.

„Nadal przewidujemy, że rynki ponownie ocenią końcową stopę procentową dla Fed, co powinno pozostawić USD w defensywie”, powiedział.

Patrząc w przyszłość, analitycy walutowi z Capital Economics oczekują, że indeks dolara amerykańskiego może wzrosnąć do 108 w nadchodzących miesiącach, co stanowi 3% wzrost w stosunku do obecnych poziomów.

Zauważyli, że agresywny plan polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej nie tylko wspiera dolara amerykańskiego, ale także rosnące ryzyko globalnego spowolnienia gospodarczego zapewnia dolarowi solidną dynamikę zakupową.

„Szacujemy, że nawet po wzroście w ciągu dwunastu miesięcy dolar amerykański jest tylko nieco powyżej swojej fundamentalnej „wartości godziwej” – powiedzieli analitycy.„Uważamy również, że bilans ryzyk jest mocno przekrzywiony na korzyść dolara. Gdyby globalna gospodarka spowolniła jeszcze bardziej niż nasze i tak już słabe prognozy sugerują, że dolar prawdopodobnie jeszcze wzrośnie wraz ze wzrostem popytu na bezpieczną przystań, nawet gdyby Fed złagodził cykl zacieśniania.

Capital Economics powiedział, że jedyną rzeczą, która może spowolnić dolara amerykańskiego, będzie ożywienie w gospodarce światowej i poprawa równowagi między wzrostem a inflacją.

„Wydaje się, że nie jest to realistyczna perspektywa do 2023 r.” – powiedzieli analitycy.

Chociaż dolar amerykański stwarza trudne środowisko dla złota, analitycy surowców nie są jeszcze gotowi zrezygnować z cennego metalu. Wielu analityków zauważyło, że złoto nadal trzyma się dość dobrze w porównaniu z innymi aktywami.

Podczas gdy złoto pozostaje względnie niezmienione w ciągu roku, S&P 500 spadł o około 17%.

„Kilka czynników uzasadnia utrzymywanie złota dla wielu głównych inwestorów, co ograniczy skalę odpływów w nadchodzących miesiącach” – powiedzieli analitycy Metals Focus w komunikacie opublikowanym w czwartek. „Nawet po niedawnych wyprzedażach wyceny akcji są nadal wysokie według standardów historycznych. Wszystkie te czynniki powinny zachęcić inwestorów instytucjonalnych do zachowania istniejących pozycji w złocie jako zabezpieczenia przed niepewnością. To z kolei może zapobiec ciężkiej wyprzedaży na rynku złota”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany