Nie ma recesji w USA, uważa prezes Fed Jerome Powell

0 171

Według przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella, Stany Zjednoczone nie znajdują się obecnie w recesji. A to oznacza, że ​​we wrześniu może nastąpić kolejna „niezwykle duża” podwyżka, po której nastąpi spowolnienie zacieśniania.

Powell wygłosił konferencję prasową po tym, jak amerykański bank centralny po raz drugi z rzędu podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

„Obecny obraz jest oczywisty – rynek pracy jest bardzo napięty, a inflacja jest zbyt wysoka” – powiedział Powell dziennikarzom w środę.

„Właściwe będzie stałe zwiększanie zakresu docelowego”.

Prezes Fed zauważył, że niektóre z ostatnich wskaźników wydatków i produkcji słabną, podczas gdy wzrost i wydatki konsumentów również spowalniają. Ale gospodarka USA nie jest jeszcze w recesji ze względu na siłę rynku pracy.

„Nie sądzę, że Stany Zjednoczone są obecnie w recesji. Jest zbyt wiele obszarów gospodarki, które radzą sobie zbyt dobrze. Wskazałbym na bardzo silny rynek pracy. To prawda, że ​​wzrost spowalnia… Ale ogólnie], dane o PKB są zrewidowane dość znacząco. Pierwsze raporty o PKB przyjmuje się z przymrużeniem oka” – powiedział Powell, odnosząc się do nadchodzącego czwartkowego pierwszego czytania raportu o PKB za II kwartał.

Biorąc to wszystko pod uwagę, kolejna „niezwykle duża podwyżka” mogłaby być odpowiednia na wrześniowym posiedzeniu. Ale wszystko będzie zależało od danych makro, w tym dwóch kolejnych raportów o inflacji i pracy, które zostaną opublikowane przed kolejnym posiedzeniem, dodał Powell.

„W nadchodzących miesiącach będziemy szukać przekonujących dowodów na to, że inflacja wzrośnie do 2%” – powiedział.

„Stwierdziliśmy, że 75 punktów bazowych to odpowiednia wielkość w świetle danych. Nie zawahalibyśmy się zrobić jeszcze większego ruchu, gdyby komisja uznała, że ​​jest to właściwe. Tak nie było na tym spotkaniu”.

Powell podkreślił, że polityka pieniężna USA jest obecnie neutralna, co oznacza, że ​​Fed może wkrótce zacząć zwalniać tempo podwyżek stóp.

„Teraz, gdy jesteśmy neutralni, gdy proces trwa, w pewnym momencie będzie właściwe spowolnienie. I nie podjęliśmy decyzji, kiedy ten punkt nastąpi, ale intuicyjnie ma to sens – powiedział.

Ponadto gospodarka nie odczuła jeszcze pełnych efektów podwyżek stóp przez Fed. Idąc dalej, Powell chce podejmować decyzje na kolejnych spotkaniach i odchodzić od dostarczania jasnych wskazówek dotyczących dokładnej wielkości podwyżek stóp w przyszłości.

„Uważamy, że konieczne jest spowolnienie wzrostu. A wzrost spowolni w tym roku. Musimy zobaczyć okres wzrostu poniżej potencjału. Istnieje prawdopodobieństwo złagodzenia warunków na rynku pracy” – stwierdził Powell.

Nadal istnieje ryzyko, że zrobimy zbyt mało i dopuścimy do utrwalenia inflacji.

„Ważne jest, abyśmy teraz zajęli się tym i załatwili sprawę” – powiedział Powell.

Powell wyjaśnił, że Fed nie ocenia definicji recesji. Zauważyli jednak, że będą uważnie przyglądać się publikowanym w czwartek danym o PKB za II kwartał.

„Ogólnie recesja jest szeroko zakrojonym spadkiem w wielu branżach, który utrzymuje się przez ponad kilka miesięcy” – powiedział.

W odpowiedzi na komentarze Powella złoto skoczyło do dziennych maksimów, a sierpniowe kontrakty terminowe na złoto wyniosły 1732,80 USD, co oznacza wzrost o 0,88% w ciągu dnia.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany