Fed podnosi stopy procentowe o 75 punktów bazowych – kurs złota bez zmian

0 132

Cena złota utrzymuje się na dotychczasowym poziomie, gdy Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe o 75 punktów basowych.

Złoto odczuwa niewielką presję kupna, mimo że Rezerwa Federalna spodziewa się dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w tym roku, uznając spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Jednak według niektórych analityków rynki patrzą wstecz na dzisiejszą decyzję i koncentrują się na prognozach banku centralnego.

W swoim oświadczeniu dotyczącym polityki pieniężnej bank centralny stwierdził, że „przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym przedziale będą odpowiednie”.

Rynek złota trzyma się mocno po ostatniej decyzji. Sierpniowe kontrakty futures na złoto kosztowały przez większość dzisiejszego dnia o koło 1720,80 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,18% w ciągu dnia.

Jednak po ogłoszeniu decyzji FOMC notowania nieco wzrosły do poziomu 1735 $.

Chociaż Rezerwa Federalna zamierza dalej zaostrzać stopy procentowe, zauważyła, że ​​aktywność gospodarcza spada. Jednak inflacja pozostaje najwyższym priorytetem komisji.

„Ostatnie wskaźniki wydatków i produkcji osłabły. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był znaczny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje podwyższona, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wyższymi cenami żywności i energii oraz szerszą presją cenową” – napisano w oświadczeniu.

„Wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje ogromne trudności ludzkie i gospodarcze. Wojna i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i obciążają globalną aktywność gospodarczą. Komitet zwraca szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne”.

Bank centralny pozostawił też pewną przestrzeń do złagodzenia nastawienia w przypadku dalszego osłabienia gospodarki.

„Komitet jest przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych” – napisano w oświadczeniu.

Avery Shenfeld, starszy ekonomista w CIBC, powiedział, że oświadczenie odzwierciedla silną koncentrację Fed na inflacji.

„Podczas gdy pojawiają się obawy o wzrost, Fed zdecydował, że w walce z inflacją najpierw będzie strzelał, a pytania zadawał później” – powiedział.
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany