Amazon, Apple, Google i Microsoft mogły używać złota z nielegalnych kopalni

0 60

Największe firmy technologiczne na świecie kupiły złoto od włoskiej rafinerii, która jest oskarżona o pozyskiwanie go nielegalnie z amazońskich lasów deszczowych.

Amazon Apple, Microsoft i Google mówią publicznie o tym, że do niektórych swoich urządzeń elektronicznych, w tym płytek drukowanych używają złota pozyskiwanego od firmy Chimet. Brazylijska policja federalna oskarżyła Chimet o kupowanie złota w milionach dolarów od firmy handlowej CHM do Brasil, która wykorzystywała „dzikich górników” do pokrycia swojego zapotrzebowania. Należy wspomnieć, że wymienione na początku giganty technologiczne nie kupowały bezpośrednio złota z nielegalnych źródeł.

Jak do tej pory, CHM do Brasil twierdzi, że całe jego złoto zostało nabyte w sposób legalny, z odpowiednią dokumentacją. Firma Chimet po tym, jak dowiedziała się o dochodzeniu, zwrócił się do Deloitte, aby przeprowadzić audyt swoich innych dostawców, a w kwietniu 2022 roku ponownie otrzymał certyfikat stowarzyszenia rynku kruszców LVMA jako spełniający standardy odpowiedzialnego pozyskiwania złota.

Nielegalne wydobycie zdewastowało amazońskie lasy deszczowe i domy rdzennej ludności. Uważa się, że w samym rezerwacie Yanomami działa aż 20 000 górników określanych „garimpeiro”, którzy niszczą duże połacie lasów deszczowych. Niektóre z nielegalnych kopalni, które niszczą setki hektarów lasu rocznie, są rozmiarów oficjalnych kopalni wartych miliony dolarów.

Firmy technologiczne od dawna są krytykowane za pozyskiwanie materiałów niszczących środowisko lub wykorzystywanie materiałów pochodzących z pracy niewolników lub dzieci. Firmy natomiast z reguły albo zaprzeczały tym oskarżeniom, albo wskazywały na długie łańcuchy dostaw, które rozmywają pochodzenie materiałów.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany