Mennica amerykańska i Mennica Królewska współpracują w zakresie projektowania monet Liberty & Britannia

0 65

Po udanym wspólnym projekcie w 2021 roku, obejmującym monety i medale z okazji 400. rocznicy wyprawy Mayflower, Mennica Stanów Zjednoczonych i Mennica Królewska ponownie współpracują nad innym rodzajem projektu. Ten obejmuje wyjątkową współpracę projektową między głównymi grawerami dwóch największych i najstarszych mennic na świecie.

Wspólny projekt przedstawia Liberty i Britannia, dwa historyczne motywy pojawiające się na wielu monetach na przestrzeni lat, ale nigdy razem w jednym łączonym projekcie. Amerykańska Wolność, historycznie reprezentowana przez kobietę w jej wielu odmianach, reprezentuje tę podstawową wartość, która jest tak ważna dla Amerykanów. Pojawiała się na amerykańskich monetach od wczesnych lat istnienia narodu. Britannia, podstawowa moneta brytyjska od końca XVI wieku, od dawna jest narodową personifikacją Wielkiej Brytanii. Ten alegoryczny obraz, będący często symbolem potęgi morskiej, stał się symbolem narodowej dumy i jedności.

dyrektor Mennicy Stanów Zjednoczonych Ventris C. Gibson:

„Przy tej okazji po raz pierwszy główni grawerzy obu mennic współpracowali nad jednym projektem. Połączenie ich talentów artystycznych zaowocowało naprawdę wyjątkowym projektem, który z pewnością będzie wyróżniał się wśród kolekcjonerów. Mamy nadzieję, że ten projekt zwiększy zasięg obu mennic i doprowadzi do zwiększenia możliwości rozwoju między naszymi instytucjami”.

Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię od dawna łączą bliskie relacje oparte na wspólnych wartościach i ideałach. W tym projekcie te dwie historyczne mennice połączyły siły w przełomowym kreatywnym partnerstwie, wykorzystując talent i umiejętności głównego grawera każdej mennicy, aby stworzyć projekt łączący Liberty i Britannia w jednym projekcie. Główny grawer Mennicy Stanów Zjednoczonych, Joseph Menna i główny grawer Mennicy Królewskiej, Gordon Summers, stworzyli oszałamiający projekt, celebrując harmonię postaci, jednocześnie nadając każdej z nich równe znaczenie w projekcie. Projekt przedstawia alegoryczne postacie Liberty i Britannia przedstawione w stoickich portretach profilowych z uzupełniającymi się i równoważącymi elementami sugerującymi twarze na karcie do gry.

Nicola Howell, dyrektor handlowy w The Royal Mint:

„Jestem zachwycona, że nasze dwie wielkie instytucje współpracowały przy tym projekcie, co zaowocowało tak wykwintnym wzorem i zapisało się w historii numizmatyki dzięki współpracy nad projektem rewersu po raz pierwszy.”

Oprócz projektu, produkt dostępny w The Royal Mint będzie zarówno pamiątkowy, jak i kruszcowy, oferując klientom możliwość zakupu oszałamiającego przedmiotu kolekcjonerskiego, a także oferując możliwość inwestycji.

To może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany