Które państwa posiadają najwięcej złota?
W swoich bankach centralnych, państwa z całego świata nadal utrzymują rezerwy złota, nawet jeśli przez lata brały pod uwagę wycofanie się z rozważania go w kategoriach walutowych. Wśród ekspertów nadal panuje przekonanie, że trzymanie rezerw tego metalu szlachetnego na wszelki wypadek jest dobrym pomysłem.
Złoto jest tradycyjnie postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, która jest głównym problemem banków centralnych. Inne klasy aktywów, niektóre z nich nowe jak krytpowaluty, zaczęły rywalizować ze złotem o ten zaszczyt, ale to właśnie metal szlachetny wydaje się utrzymywać swój status zabezpieczenia przed inflacją, rok po roku.
Poniżej dane, ilustrujące rezerwy złota państw, które posiadają największe zasoby tego kruszcu na świecie.
Stany Zjednoczone, 8.133 ton. Około połowa złota Skarbu Stanów Zjednoczonych jest przechowywana w Fort Knox w stanie Kentucky, w United States Bullion Depository. Strona internetowa Mennicy Amerykańskiej podaje, że w tym miejscu przechowywanych jest 147 milionów uncji złota. Otoczony przez 109,000-akrową bazę armii amerykańskiej, metal szlachetny jest zabezpieczony tak bardzo, jak to tylko możliwe. Rezerwy złota w mniejszych ilościach znajdują się w West Point w Nowym Jorku’ w Mennicy Amerykańskiej w Denver w stanie Kolorado’ oraz w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.
Niemcy, 3,359 ton. Większość niemieckiego złota była przechowywana w skarbcach w zagranicznych lokalizacjach, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. W ostatnich latach niemiecki bank centralny pracował nad sprowadzeniem dużych ilości kruszcu z zamiarem zatrzymania go u siebie na stałe. W chwili obecnej około połowa narodowego złota jest przechowywana we Frankfurcie w Niemczech, a reszta pozostaje na razie w skarbcach w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu.
Włochy, 2,541 ton. Większość złota Włoch jest przechowywana przez Banca d’Italia. Banca d’Italia – bank centralny Republiki Włoskiej założony w 1893r. poprzez fuzję trzech banków: Banca Toscana de Crédito, Banca Nazionale Sarda i Banca Nazionale del Regno d’Italia. Pozostała część krajowych rezerw złota jest przechowywanych w skarbcach w budynku Palazzo Koch w Rzymie.
Francja, 2,436 ton. Całe francuskie złoto jest przechowywane w bezpiecznym podziemnym skarbcu w La Souterraine w Paryżu. Bank centralny tego kraju przez lata aktywnie repatriował depozyty przechowywane niegdyś w zagranicznych lokalizacjach. Proces repatriacji jest częścią dążenia Francji do uczynienia stolicy kraju aktywnym centrum handlu złotem.
Rosja, 2 299 ton. Bullionstar zauważa, że „na rynku złota banków centralnych Bank Rosji wyróżnia się tym, że w ciągu zaledwie 12 lat zwiększył swoje rezerwy złota monetarnego niemal sześciokrotnie, kupując złoto na rosyjskim rynku krajowym”.
Zgodnie z najnowszymi danymi NBP Polska posiada już blisko 230 ton złota. Pod tym względem Narodowy Bank Polski zajmuje 23. miejsce wśród banków centralnych na świecie.