90% szans na „dość dużą recesję” w 2023 – na złocie niejasny sentyment

0 62

90% szans na „dość dużą recesję” w 2023 roku, gdy podaż pieniądza kurczy się w „bezprecedensowym” tempie — Steve Hanke

Realny Produkt Krajowy Brutto (PKB) w trzecim kwartale wzrósł o 2,6%, wynika z danych opublikowanych w czwartek przez amerykańskie Biuro Analiz Gospodarczych. Było to więcej niż konsensus szacowany na 2,4% i następuje po dwóch kolejnych kwartałach spadku PKB.

Steve Hanke, profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, uważa, że ​​recesja jest nadal prawdopodobna. W rzeczywistości Hanke powiedział Davidowi Lin w Kitco News, że niedawno zaktualizował swoje prawdopodobieństwo nadchodzącej recesji do 90%.

Hanke powiedział, że kurcząca się podaż pieniądza jest głównie odpowiedzialna za pogorszenie warunków gospodarczych w przyszłości.

„To, dokąd zmierzamy, zależy od tego, dokąd zmierza podaż pieniądza” – powiedział.

„Ilościowa teoria pieniądza to sposób na określenie dochodu narodowego. Na początku 2020 r. podaż pieniądza rosła, kiedy uderzył COVID, podaż pieniądza rosła średnio trzy razy szybciej niż powinna, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%. W rezultacie mieliśmy dużą inflację”.

Hanke powiedział, że ilościowe zacieśnienie ze strony Rezerwy Federalnej odwraca tempo wzrostu podaży pieniądza w sposób „bezprecedensowy”.

„W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy podaż pieniądza skurczyła się o 1,1%. To prawie bezprecedensowe. Oznacza to oczywiście dużą zmianę w podaży pieniądza i mechanizmu transmisji. Między impulsami podaży pieniądza, niezależnie od tego, czy rośnie, czy spada, a tym, co dzieje się z realną gospodarką, występują opóźnienia. Jakiś czas, w 2023 roku, z tortu zrobiła się całkiem spora recesja. Więc te liczby [PKB] to świetna rzecz i możesz to świętować dzisiaj, nie jest już ujemna, mieliśmy dodatnią liczbę… cały obraz wygląda na to, że gospodarka jest dość płaska przez ostatni rok, ale uderzy na południe” – powiedział.

Fed Pivot

Jeśli chodzi o możliwość „zwrotu”, Rezerwa Federalna prawdopodobnie odwróci podwyżki stóp tylko wtedy, gdy nadejdzie kryzys płynności.

„Najbardziej prawdopodobną rzeczą, która spowodowałaby prawdziwy zwrot, byłby kryzys na rynkach finansowych z powodu problemu braku płynności, który może wynikać z braku wzrostu lub ujemnego wzrostu podaży pieniądza” – powiedział.

Istniały historyczne precedensy, w których Fed zaczął się zmieniać, gdy tylko rynki doświadczyły kryzysów płynności.

– Nawiasem mówiąc, to się stało. [Fed] zaczął wprowadzać zacieśnienie ilościowe kilka lat temu” – powiedział.

„Pamiętasz wielki problem, jaki mieliśmy na rynku repo? Na rynku repo było wiele nieudanych transakcji, a to z powodu nadchodzącego zacieśnienia ilościowego, a Fed musiał się natychmiast zmienić, ponieważ naprawdę był kryzys w aspekcie inżynierii finansowej rynków finansowych”.

Na rynku złota panuje niejasny sentyment, ale w przyszłym tygodniu cena musi utrzymać się powyżej 1620 USD

Po raz kolejny cena złota znajduje się na ostrzu noża, ponieważ kończy tydzień poniżej 1650 USD za uncję, a pogmatwane nastroje na rynku raczej nie wskażą jasnego kierunku dla metali szlachetnych w przyszłym tygodniu.

Najnowsze badanie Kitco News Gold Survey pokazuje, że uparty analitycy i inwestorzy detaliczni mają niewielką przewagę; jednak na rynku nie ma dominującego przekonania.

Według niektórych analityków, wielu inwestorów nadal pozostaje z boku, czekając na wyraźną wskazówkę, że Rezerwa Federalna spowolni tempo agresywnych podwyżek stóp procentowych do końca roku. Według analityków, w przyszłym tygodniu siłą napędową cen złota będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej, które odbędzie się 2 listopada.

Przez większość lata inwestorzy byli nieustannie podpalani, uganiając się za pogłoskami, że Rezerwa Federalna jest bliska zwrotu. Sean Lusk, współdyrektor ds. hedgingu komercyjnego w Walsh Trading, powiedział, że spodziewa się zaniku obecnych oczekiwań rynkowych, podobnie jak w przypadku innych plotek rynkowych. Lusk powiedział, że spodziewa się niższych cen złota w przyszłym tygodniu.

„Dopóki nie uzyskamy jasności od Rezerwy Federalnej, rajdy złota będą nadal wykorzystywane do sprzedaży” – powiedział.

„Nie sądzę, abyśmy w przyszłym tygodniu uzyskali więcej jasności od Fedu. W ciągu ostatnich dwóch lat mamy do czynienia z kosztami drukowania pieniędzy i powinniśmy spodziewać się, że będziemy je odczuwać dłużej, niż większość się spodziewa”.

Lusk dodał, że będzie uważnie obserwował obszar 1620 $. Przebicie poniżej wywołałoby bardzo niedźwiedzi sygnał.

Wyniki cotygodniowego badania złota przeprowadzonego przez Kitco ujawniły, że na Wall Street w przyszłym tygodniu ceny złota będą nieco zwyżkowe. Spośród 17 analityków biorących udział w ankiecie, siedmiu analityków, czyli 41%, spodziewa się wzrostu cen w przyszłym tygodniu. Tymczasem sześciu analityków, czyli 35%, oczekuje w najbliższym czasie spadków, a czterech analityków, czyli 24%, było neutralnych w kwestii złota.

Nastroje na Main Street były stosunkowo podobne. W tym tygodniu w ankietach internetowych wzięło udział 473 respondentów. Łącznie 200 ankietowanych, czyli 43%, oczekuje wyższych cen złota. Kolejne 169, czyli 37% przewiduje, że cena złota spadnie. Pozostałych 94 ankietowanych, czyli 20%, uważa że będziemy mieli w przyszłym tygodniu trend boczny.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany