Jak wykorzystuje się złoto w przemyśle?
Złoto od tysięcy lat pełniło ważne funkcje, znane ludziom od IV wieku p.n.e i w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju naszej cywilizacji. To zarówno pieniądz, symbol statusu społecznego, towar, jak i ozdoba. W XX wieku wraz z rozwojem technologii zaczęto odkrywać inne zastosowania.
Złoto jest jednym z najpopularniejszych metali szlachetnych na świecie.
Ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne ma wiele zastosowań w technologii i przemyśle. W przeciwieństwie do srebra, którego prawie 50 proc. rocznej produkcji idzie na cele przemysłowe i technologiczne, w przypadku złota jest to mniej więcej 7-10 proc. Złoto jest częściej wykorzystywane w produkcji biżuterii i do celów inwestycyjnych. Jednak to 7-10 proc. to dużo, mając na uwadze fakt, że złoto w niektórych zastosowaniach jest po prostu niezastąpione
Zastosowania złota w elektronice
Najważniejszym przemysłowym zastosowaniem złota jest produkcja elektroniki. Złoto ma ogromne zastosowanie w branży elektronicznej przede wszystkim ze względu na to, że jest nadzwyczajnym przewodnikiem. Oczywiście znacznie lepszą przewodnością elektryczną mają srebro czy miedź. Ich trwałość, jest jednak zdecydowanie na niższym poziomie.
Elementy elektroniczne wykonane ze złota są wysoce niezawodne, pozostają wolne od korozji. Złoto jest używane w złączach, stykach przełączników i przekaźników, złączach lutowanych, przewodach łączących i listwach połączeniowych.
Niewielka ilość złota jest używana w prawie każdym wyrafinowanym urządzeniu elektronicznym. Dotyczy to telefonów komórkowych, kalkulatorów, osobistych asystentów cyfrowych, jednostek globalnego systemu pozycjonowania (GPS) i innych małych urządzeń elektronicznych. Większość dużych urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, również zawiera złoto.
Zastosowanie złota w komputerach
Złoto jest używane w standardowym komputerze stacjonarnym lub laptopie. Dokładna i szybka transmisja informacji cyfrowych przez komputer oraz z jednego elementu do drugiego wymaga wydajnego i niezawodnego przewodnika. Te kryteria spełnia złoto lepiej niż jakikolwiek inny metal. Znaczenie wysokiej jakości i skutecznego działania uzasadnia wysokie koszty. Złącza krawędziowe stosowane do montażu mikroprocesora i układów pamięci na płycie głównej oraz złącza typu plug-and-sock używane do podłączania kabli mają w składzie złoto. Złoto w tych elementach jest zwykle pokrywane galwanicznie innymi metalami i stapiane z niewielką ilością niklu lub kobaltu w celu zwiększenia trwałości.
Zastosowanie złota w lotnictwie
Złoto jest używane na setki sposobów w każdym pojeździe kosmicznym. Złoto jest używane w obwodach, ponieważ jest niezawodnym przewodnikiem i złączem. Ponadto wiele części każdego statku kosmicznego jest wyposażonych w pozłacaną folię poliestrową. Ta warstwa folii odbija promieniowanie podczerwone i pomaga ustabilizować temperaturę statku kosmicznego. Bez tej powłoki ciemne części statku kosmicznego pochłaniałyby znaczną ilość ciepła. Złoto jest również używane jako smar pomiędzy częściami mechanicznymi. W próżni kosmicznej smary organiczne ulatniałyby się i byłyby rozkładane przez intensywne promieniowanie poza ziemską atmosferą. Złoto ma bardzo niską wytrzymałość na ścinanie, a cienka warstwa złota między krytycznymi ruchomymi częściami służy jako smar – cząsteczki złota przesuwają się obok siebie pod wpływem sił tarcia, co zapewnia działanie smarujące. Minimalne ilości szlachetnego kruszcu niezbędne są również do produkcji hełmów astronautów, by zapewnić im ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Zastosowanie złota w przemyśle jubilerskim
Około 78% złota zużywanego każdego roku jest przerabiane na biżuterię .Przemysł jubilerski, który do produkcji ekskluzywnej biżuterii i zegarków wykorzystuje wysokiej jakości metale szlachetne, to z pewnością ten, który wykazuje największe zapotrzebowanie na złoto. Ponadto przemysł jubilerski wykorzystuje złoto do produkcji luksusowych artykułów piśmienniczych, oprawek okularowych i wielu innych artykułów dekoracyjnych.
Zastosowanie złota w medycynie
Obecnie związki złota są testowane i wykorzystywane do wykrywania i leczenia kilku rodzajów raka, ograniczania bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz zwalczania HIV i malarii. Odpowiednie użycie cennego kruszcu wspomaga pracę uśpionych narządów, a także pobudza do pracy kolagen i elastynę, co wykorzystywane jest w medycynie estetycznej. Coraz większą popularnością cieszą się również kosmetyki z dodatkiem złota, a złoto koloidalne można bez obaw spożywać, ponieważ ma doskonałe właściwości zdrowotne. Podsumowując, złoto jest korzystne dla długiego życia i nieskrępowanej młodości.
Zastosowanie złota w gastronomii
Wiele firm z branży spożywczej używa jadalnego złota jako E175 do tworzenia wykwintnych dań, deserów i napojów. Jadalne złoto dostępne jest w kilku formach, takich jak:
• puder,
• drobinki,
• płatki,
• a nawet serduszka.
Zdobienie potrawy złotem zapewnia nie tylko niezapomniany efekt wizualny i podnosi rangę wydarzenia, w którym danie będzie serwowane, ale może również wpłynąć na smak produktu. Można dostać na rynku złoto jadalne aromatyzowane, które nadaje potrawom i napojom limonkowy posmak. Dodatek ten świetnie komponuje się z daniami rybnymi, a także owocami i deserami.
Zastosowanie złota w budownictwie
Z roku na rok złoto wykorzystywane jest coraz chętniej przez przemysł budowlany. Niegdyś kruszec używano do wykończenia, dekorowania i ozdabiania zwłaszcza złotem płatkowym ważnych budynków na całym świecie np: Katedra św Michała w Kijowie oraz restauracja Criterion w Londynie ze złotą mozaiką na suficie.
Obecnie coraz częściej stosuje się do radiacji ciepła. Cienka warstwa płynnego złota pokrywa okna wieżowców chroniąc je przed promieniami słonecznymi, zapewniając tym samym nie tylko większy komfort, ale także optymalizację kosztów.