Jak sprawdzić autentyczność monety?

1 810

JAK TESTOWAĆ ZŁOTO W DOMU 

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś złoto, którego nie jesteś do końca pewien, czy jest prawdziwe, chcesz szybko ustalić czy tak jest. Na szczęście testowanie złota w domu jest łatwe, co pozwoli  zaoszczędzić czas i pieniądze związane z oceną przedmiotów przez wykwalifikowanych fachowców.

Zalecamy wykonanie więcej niż jednego testu w celu weryfikacji. Jeśli wykonałeś wiele testów i uzyskałeś podobne wyniki, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz mieć pewność, że Twoje złoto jest prawdziwe.

Najbardziej oczywistym testem czy złoto jest prawdziwe czy też nie, jest informacja, że złoto nie rdzewieje. Nawet przy uszkodzeniu sztabki czy złotej monety bulionowej nie powinniśmy zobaczyć oznak jakiejkolwiek rdzy. Jeśli tak, to znaczy, że nasze złoto jest fałszywe.

Ale przejdźmy do kilku testów, które pomogą nam rozwiać nasze wątpliwości co do oceny naszego nabytego cennego kruszcu.

DŹWIĘK

Chcąc rozpoznać fałszywą monetę w bardzo prosty sposób możesz wykorzystać próbę dźwięku. W internecie na You Tube, znajdziesz mnóstwo filmów instruktażowych, które prezentują ‘właściwy” dźwięk złota lub pobrać aplikację na telefon.

SZUKAJ ZNAKÓW PROBIERCZYCH

Większość złotej biżuterii będzie miała napisy na niepozornych częściach (takich jak wewnętrzna strona pierścionka). Jeśli grawer mówi 24K, oznacza to, że jest to czyste złoto. Uważaj jednak, ponieważ niektóre sztuki złota mogą być wygrawerowane z niewłaściwym znakiem probierczym, aby przekazać je jako czyste złoto. Dlatego znak probierczy można również samodzielnie sprawdzić przeglądając specjalne strony internetowe ze znakami probierczymi.

TEST SKÓRNY

Ten test trwa nieco dłużej niż niektóre inne testy, ale jest szczególnie przydatny w przypadku biżuterii. Z czasem okaże się też, czy dana biżuteria jest fałszywa, a Ty uważasz, że to prawdziwa, i nie przyszło Ci do głowy, że może być inaczej.

Nosząc swoją biżuterię, podrobione złoto po pewnym czasie sprawi, że Twoja skóra stanie się zielona. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, będziesz mieć pewność, że to nie jest prawdziwe złoto.

TEST MAGNESU

Prawdziwe złoto nie jest magnetyczne, ale wiele innych metali jest. Jeśli masz stosunkowo silny magnes (silniejszy niż magnes na lodówkę), możesz łatwo stwierdzić, czy Twoje złoto jest prawdziwe, trzymając magnes blisko przedmiotu, który chcesz sprawdzić. Jeśli magnes przyciąga interesujący nas materiał, to najpewniej nie jest to czyste złoto, ale jakaś forma tańszego metalu pozłacanego lub substancja podobna do złota. Jeśli magnes nie przyciąga przedmiotu, może to być złoto.

TEST OCTU

Do tego testu wystarczy, że użyjesz swojego octu, który masz w szafce kuchennej. Po prostu upuść kilka kropel octu na swoje testowane przedmioty. Jeśli upuszczone krople zmienią kolor metalu, nie jest to prawdziwe złoto. Jeśli twój przedmiot jest z prawdziwego złota, kropla nie zmieni koloru przedmiotu.

TEST PŁYWAKOWY

Ten test również w stu procentach nie pokaże czy złoto jest prawdziwe z tego względu, że są metale równie ciężkie jak złoto i zatoną jak nasz cenny kruszec. Ale bez wątpienia jest to test, który bez uszkadzania, może pomóc w ocenie naszego zakupu.

Należy zatem napełnić naczynie wodą. Następnie położyć przedmiot do wody. Szybko tonący materiał, to prawdopodobnie złoto. Dryfujący  i unoszący przedmiot na powierzchni wody, to z pewnością nie złoto. Złoto ma większą gęstość niż woda i dlatego opada na dno.

Jeżeli po wykonaniu tych samodzielnych prób sprawdzenia czy Twoje złoto jest prawdziwe czy też nie, nadal masz wątpliwości, zasięgnij jednak opinii specjalisty.

A z pewnością najlepszą gwarancją będzie kupowanie tego cennego kruszcu u sprawdzonych dilerów złota inwestycyjnego i z pewnych  źródeł.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] najlepiej połączyć test aplikacji wraz z innymi metodami [Jak sprawdzić autentyczność monety? Czytaj więcej] – wówczas możemy mieć faktycznie pewność, że dana moneta jest autentyczna. Aplikacja […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany