Co to jest cena spot złota?

0 559

Co to jest cena Spot Złota

Cena giełdowa spot złota to aktualna cena towaru ustalana jest przez stowarzyszenie London Bullion Market Association (LBMA) poprzez platformę LBMA Gold Price. Ceny ustalane są 2 razy dziennie: LGF AM o 10:30 (przedpołudniowy) oraz LGF PM (popołudniowy) o 15:00 czasu londyńskiego. To właśnie ta druga cena jest uważana za globalnie obowiązujący benchmark.

W Polsce przy wyznaczaniu ceny metalu uwzględnia się aktualny kurs złota oraz aktualny kurs walut USD/PLN. Ceny spot złota charakteryzują się bardzo dużą dynamiką i w znacznym stopniu zależą od sytuacji gospodarczej, popytu, podaży, kosztu wydobycia, wartości walut, spekulacji na rynkach, bieżących wydarzeń i innych czynników.

Poniżej zawarte są odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące ceny spot złota.

Waluta w jakiej podana jest cena złota spot?

Złoto jest sprzedawane w dolarach amerykańskich (USD), zatem wyceniane jest w USD. Generalnie na całym świecie cena złota spot jest przyjmowana w USD i po prostu przekalkulowywana na walutę lokalną.

Czy cena złota jest taka sama na całym świecie?

Kurs za uncję złota jest taki sam na całym świecie; w przeciwnym razie istniałaby możliwość arbitrażu. Cena złota spot jest po prostu przeliczana na waluty lokalne za 1 uncję troy złota o czystości 0,999.

Czy złotem handluje się 24 godziny na dobę?

Potrzeba handlu złotem odbywa się praktycznie przez całą dobę we wszystkich strefach czasowych, aby umożliwić bankom, instytucjom finansowym i inwestorom detalicznym dostęp do rynku złota w dowolnym momencie.

Czy ceny złota często się zmieniają?

Ceny spot złota zmieniają się co kilka sekund w godzinach rynkowych i mogą zmieniać się w zależności od najnowszych wiadomości, podaży i popytu oraz innych czynników makroekonomicznych.

Jaka jest dokładnie cena złota?

Kiedy zobaczysz cenę złota zamieszczoną gdzieś, na przykład na stronie internetowej lub stronie dealera, będzie ona zwykle podawana jako cena spot złota za uncję troy w dolarach amerykańskich (USD). Można jednak również uzyskać cenę złota za gram lub kilogram.

Co oznacza „cena rynkowa”?

Cena rynkowa złota przedstawia cenę, po której towar może być teraz wymieniony i dostarczony. To po prostu wartość rynkowa kruszcu w danej chwili wyceniana na giełdzie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany