Jak rzadkie jest złoto? Gdzie go znajdziemy?

2 395

Złoto jest atrakcyjnym, błyszczącym, żółtym pierwiastkiem o liczbie atomowej 79. Ma 79 protonów, taką samą liczbę elektronów i 118 neutronów. To sprawia, że ​​złoto jest jednym z cięższych pierwiastków.

Złoto zawdzięcza swój status metalu szlachetnego swojej rzadkości: całe złoto wydobyte w historii zmieściłoby się w kwadratowym pudełku o bokach długości około 22m. Dla łatwiejszego zobrazowania wysokości, możemy sobie wyobrazić siedmiopiętrowy budynek.

W 2021 roku światowa produkcja złota wyniosła 3500 ton. Prawie połowa z tego pochodziła z następujących krajów produkujących złoty kruszec: Chiny (370 ton), Australia (327 ton), Rosja (333 ton), USA (193 tony) i Kanada (170 ton). Mówi się, że w historii ludzkości wydobyto łącznie ponad 200 000 ton. Z tego około 34 000 ton znajduje się w skarbcach banku centralnego. Około dwie trzecie z tego zostały wydobyte od 1950 roku.

Złoto nie jest najrzadszym metalem, ale jest dość trudne do znalezienia i wydobycia w dużych ilościach. Większość złota znajduje się w skorupie ziemskiej. Złoża złota w skorupie ziemskiej nazywane są „złożami pierwotnymi”. Złoto jest często znajdowane tam, gdzie miały miejsce ruchy tektoniczne płyt. Może powstawać w wyniku łączenia się gwiazd neutronowych lub wybuchu supernowej.

Inne złoża złota zostały odkryte wokół aktywności wulkanicznej. Złoto można również znaleźć w korytach rzek, gdzie metal szlachetny osadza się obok głazów i kamyków. Poszukiwanie złota w obrębie rzek jest szczególnie obiecujące w miejscach, gdzie rzeka ma niewielki przepływ. Tak więc oprócz skał, cennym źródłem złota jest również woda. W oceanach można znaleźć ślady złota i srebra w postaci rozpuszczonej – ale nie w stężeniu, które uzasadniałoby ekonomicznie opłacalne wydobycie.

Większość inwestorów metali szlachetnych prawdopodobnie myśli najpierw o fascynujących samorodkach złota, które są często używane jako rekwizyty w ekscytujących historiach górnictwa złota w filmach. W rzeczywistości jednak odkrycie dużego samorodka złota jest niezwykle trudne.

Ale w kantorach Flyingatom.Gold dostępne od ręki są zarówno złote, jak i srebrne monety oraz sztabki.

 
Reklama 742,6×120
2 komentarzy
  1. […] i aksamitnych wstążek, które są oznakami życia, uczucia i miłości. Ale ostatecznie złoto jest w centrum uwagi – ponadczasowy i starożytny materiał, który można poddać […]

  2. […] przewidywaniem tego, co mogło się wydarzyć, przewidywana obfitość gwiazd wzbogaconych w złoto w obecnej Drodze Mlecznej odpowiada temu, co astronomowie mogą obecnie zaobserwować.W ciągu […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany