Jak rozkłada się popyt na złoto pomiędzy sektorami?
Złoto wykorzystywane jest w 4 głównych sektorach. Najsłynniejszym, którego udział w popycie spada w ciągu ostatnich dziesięcioleci jest biżuteria. Z pewnością spory procent udziału w popycie na żółty metal należy do inwestorów oraz banków centralnych. Złoto ma również wiele przydatnych zastosowań w technologii, ponieważ jest bardzo dobrym przewodnikiem. Jednak udział tych sektorów w popycie na złoto cały czas się zmienia.
Złota biżuteria stanowi największe źródło rocznego popytu na złoto w poszczególnych sektorach.
Indie i Chiny są zdecydowanie największymi rynkami jubilerskimi, stanowiącymi łącznie ponad 50% globalnego popytu. Rynki azjatyckie i bliskowschodnie są zdominowane przez popyt na czystsze złoto o wyższej próbie.
Złoto ma wyjątkowe właściwości jako klasa aktywów. Nasza analiza pokazuje, że skromne alokacje w złoto mogą chronić i poprawiać wyniki portfela inwestycyjnego, zmniejszając zmienność i minimalizując straty w okresach szoku rynkowego. Inwestorzy różnego rodzaju zaczynają akceptować złoto jako niezawodny, namacalny, długoterminowy magazyn wartości, który porusza się niezależnie od innych aktywów.
Złoto odgrywa ważną rolę w rezerwach światowych banków centralnych, które są jego znaczącymi posiadaczami. Kryzys finansowy z 2008 r. spowodował fundamentalną zmianę w zachowaniu banków centralnych wobec złota, zachęcając do ponownej oceny jego roli i znaczenia w zarządzaniu aktywami rezerwowymi. Sektor ten stanowi niewątpliwie znaczące źródło popytu światowego na kruszec.
Złoto jest wykorzystywane jako metal przemysłowy w szerokim zakresie zastosowań, ale popyt jest napędzany przez sektor elektroniczny, który odpowiada za około 80% złota wykorzystywanego w technologii. Metal ten jest wszechobecny w większości zastosowań elektroniki użytkowej i motoryzacji, gdzie jego właściwości chemiczne i fizyczne sprawiają, że jest niezastąpiony w wielu wysokiej klasy urządzeniach. Swoje zastosowanie znajduje również w innych dziedzinach jak np. stomatologia.
Branża jubilerska odpowiadała za 48,7% globalnego popytu na złoto w 2023 roku, który wyniósł około 2 168 ton metrycznych. Biżuteria była największą branżą wymagającą złota na świecie w ostatnich latach, chociaż w 2020 roku była drugą po popycie inwestycyjnym. Inwestycje jak i popyt banków centralnych wyniosły z osobna nieco ponad 20% światowego popytu. Złoto wykorzystywane w technologii stanowiło 6,7% światowego popytu na złoto.
Może Cię zainteresować: