WGC: ceny złota podwoiły się w ciągu pięciu lat

0 16

John Reade, główny strateg rynkowy na Europę i Azję w World Gold Council, ogłosił, że ceny złota odnotowały niezwykły wzrost, podwajając się w ciągu ostatnich pięciu lat od 2019 roku. Podkreślił, że trend ten jest niezależny od wartości dolara.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej „Złoto jako klasa aktywów i instrument finansowy” Reade podkreślił, że cena za uncję na całym świecie wzrosła o około 250 USD. Wzrost ten przypisuje się skutkom różnych globalnych kryzysów, od pandemii COVID-19 po trwający konflikt rosyjsko-ukraiński.

Reade podkreślił odporność złota jako towaru, kontrastując go z bardziej niestabilnymi towarami, takimi jak pszenica i ropa naftowa. Ujawnił, że w ubiegłym roku wydobyto około 220 ton złota, co było spowodowane zwiększonym popytem i aktywnością handlową wśród banków centralnych i podmiotów inwestujących w złoto.

Wyjaśnił ponadto, że rynki wschodzące, w szczególności Indie i Chiny, odnotowały gwałtowny wzrost produkcji i handlu złotem, odpowiadając obecnie za połowę globalnego udziału w rynku złota – wyraźna zmiana w stosunku do dominacji USA w latach 80-tych.

Reade przewiduje znaczny wzrost cen złota w najbliższym czasie, powołując się na konsekwentne zakupy dokonywane przez banki centralne jako czynnik napędzający.

Zwrócił uwagę na szczególnie silny popyt na złoto w Chinach i Turcji, który nasila się w obliczu globalnych zmian politycznych.

John Reade:

„Zachęcamy inwestorów do włączenia złota do swoich portfeli finansowych i inwestycyjnych oraz do poszukiwania dywersyfikacji. Rada jest zaangażowana w zwiększanie edukacji inwestorów na temat znaczenia złota. Złoto nie tylko dywersyfikuje, ale także stabilizuje portfele finansowe. Co więcej, jakakolwiek obniżka stóp procentowych w USA prawdopodobnie będzie miała korzystny wpływ na ceny złota”

Wspomniał również o dynamicznej roli złota jako narzędzia inwestycyjnego na rynku egipskim, o czym świadczy jego silna obecność w portfelach finansowych instytucji.

Andrew Naylor, regionalny dyrektor generalny na Bliski Wschód i szef polityki publicznej w World Gold Council, poinformował o sześćdziesięciokrotnym wzroście handlu złotem na rynku tureckim w 2023 roku. Zauważył również, że handel złotem w Egipcie poczynił znaczne postępy, stając się tradycyjnym środkiem oszczędności dla wielu egipskich gospodarstw domowych.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany